Wybór zamiatarki


Zamiatarka

Wyposażenie i wybór niezbędnych elementów

Wszystkie zamiatarki są wyposażane w w szczotki do zamiatania:

 • w kompaktowych modelach są to 1-2 szczotki o twardej szczecinie. Przy tym mają one niewielką średnicę, a szerokość ogólna sprzątania podczas jednego przejazdu nie przekracza 1,2-1,5 metra;
 • samochodowa baza dla sprzętu nawieszanego sprawia, że możliwy jest montaż większej ilości elmentów:
 • okrągłe szczotki o średnicy powyżej 0,75 metra, wałek o drobnej szczecinie z szerokością elementu roboczego do 2,5 metra.

Wszystkie elementy systemu zamiatająco-czyszczącego są wprowadzane w ruch za pomocą podstawowego silnika i specjalnego zamontowanego wału odbioru mocy (WOM). Siła silnika - to jedno z kryteriów wyboru sprzętu dla konkretnych warunków eksploatacji. Jeszcze jeden aspekt wyboru - wyposażenie w elementy robocze, z dodatkowymi specjalnymi urządzeniami czyszczącymi (do czyszczenia szczotek), odczynnikami i urządzeniami do obróbki zbiornika i kształtek, przez które wlewany jest roztwór myjący).

Warto zwrócić uwagę na materiały, z których produkowana jest szczecina na szczotkach. W wyposażeniu standardowym jest to plastik wysokiej wytrzymałości (polimer), który jest uniwersalnym materiałem do pracy na asfalcie, kostce brukowej albo płycie chodnikowej. Istnieje możliwość montażu wałka z gęstego włókiennego materiału syntetycznego z drobną szczeciną - jest on potrzebny do skutecznego sprzątania cienkich szczelin (na przykład w płycie chodnikowej).

Kupno używanej lub nowej zamiatarki to sprawa wyłącznie osobistego wyboru. Tę decyzję należy podjąć, uwzględniając kwestie materialne, dalsze plany i terminy w eksploatacji oraz opinie eksperckie osób, które będą później pracować z tymi maszynami.

Znane modele i ich podstawowe cechy

Dla większej przejrzystości opiszemy przykłady z trzech różnych wariantów wykonania zamiatarek.

 1. Tennant T7

  To kompaktowa i sprawdzona przez czas jednostka, zasilana akumulatorem. Sterowana jest przez operatora, posiada bieg przedni i bieg wsteczny, jest funkcjonalnie wyposażona w odkurzacz, o pojemności 150-200 litrów i w 50 litrowy zbiornik na śmieci, w dyskową szczotkę obrotową i w obligatoryjny system wylewania roztworu myjącego na całą szerokość maszyny - 1 metr.

  Plusy: zwrotność, wysoka jakość sprzątania i łatwość sterowania.

  Minusy: konieczność ciągłego ładowania, mały zasób (słaba efektywność w wykorzystaniu pochłanianych materiałów) i brak funkcji (opcji) suchego przecierania podłogi.

 2. 580 EURO 5 firmy Ravo

  Jest to kombinacja jakości sprzątania, efektywności wykorzystywania wyposażenia i pochłanianych materiałów z siłą silnika. Jest to stacjonarny sprzęt do sprzątania dużych powierzchni pod odkrytym niebem. Jest ona wystarczająco zwrotna i gabarytowa, aby przewozić zapas wody o rozmiarze 2-4 tony, ma zbiornik na śmieci (około 1-1,2 metra sześciennego). Maszyna wyposażona jest w potężny wałek z systemem czyszczenia, z dwoma okrągłymi szczotkami i z wielofunkcyjną dystrybucją strumienia wody (w celu zmycia dużych zabrudzeń z piasku, drobnego grysu i gliny).

  Plusy: bogaty wybór elementów i wysoka efektywność, różnorodność wyposażenia i wygoda obserwacji i sterowania, rozległa płaszczyzna sprzątania z jednego napełnienia/tankowania. Co ważne - ułatwiony wyładunek zebranych śmieci (zautomatyzowany zrzut), całkowicie elektroniczna kontrola ciśnienia w systemie i zapisywanie ustawień w czasie ruchu.

  Minusy: duże gabaryty, przywiązanie do miejsca pracy (z powodu prześwitu pojazdu i pewnych technicznych cech szczególnych ta maszyna nie jest odpowiednia do pracy na ulicach).

 3. 18.220 LLC firmy MAN

  Baza ciężkiej ciężarówki «МАN» zakłada dużą pojemność dla pochłanianych materiałów i opcje wyposażenia nawieszanego. Jedyna, lecz bardzo istotna cecha wyróżniająca ten sprzęt to brak ograniczeń co do miejsca eksploatacji. Ta jednostka techniczna przy zakupie nie wymaga inwestowania pieniędzy w przetransportowanie jej - może dojechać samodzielnie.

  Do minusów można zaliczyć takie same problemy, z jakimi boryka się samochód, chociaż jest to kwestia dyskusyjna, ponieważ kupienie i montaż części zamiennych do masowo produkowanych modeli jest łatwiejsze niż do wyspecjalizowanych maszyn.

Komentarze