Wybór wywrotki


Wywrotka

Rodzaje wywrotek

Według konstrukcji wyróżniamy dwa podstawowe typy tych maszyn: wywrotki z zamontowanym na stałe nadwoziem i wywrotki ze zjeżdżającymi zbiornikami. Pierwszy typ wykonuje rozładunek poprzez przechylenie platformy ładunkowej do tyłu lub w bok, drugi typ całkowicie rozładowuje zbiornik, wypełniony ładunkiem.

Wywrotki z wymiennymi zbiornikami są szeroko wykorzystywane w gospodarce komunalnej w celu wywozu śmieci. Zbiornik wymienny wykorzystywany jest jako kontener na odpady z gospodarstw domowych i odpady przemysłowe. Wywrotki-śmieciarki przywożą puste kontenery na kolejną partię śmieci i jednocześnie zabierają wypełnione. We wszystkich przypadkach, kiedy nagromadzenie ładunku może poważnie zatrzymywać pracę wywrotki, zakup śmieciarki to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Wywrotki ze stacjonarną platformą przechylną dzielą się na trzy kategorie: wywrotki do prac z wykorzystaniem sieci dróg, wywrotki wykonujące prace w kamieniołomach i wywrotki do prac podziemnych.

Wywrotki wykonujące prace w kamieniołomach oraz prace podziemne to giganty przemysłu maszynowego, ich ładowność może osiągać 500 ton. Ich gabaryty i ciśnienie wywierane na pokrycie dróg nie pozwala im na przemieszczanie się po zwykłych drogach. Są wykorzystywane w kopalniach, kamieniołomach, w przedsiębiorstwach przemysłowych. W naszym przeglądzie nie będziemy ich szczegółowo opisywać, chociaż jest to interesujący sprzęt.

Wywrotki do użytku ogólnego na drogach (wywrotki drogowe) to ten rodzaj, który codziennie wykonuje swoją pracę obok nas. W zależności od przeznaczenia, ich ładowność może wahać się od 1 - 40 ton. Wykorzystywane są maszyny z ilością osi od dwóch do czterech, przy czym w niektórych modelach wszystkie osie są napędowe, co zapewnia im dużą przejezdność.

Producenci wywrotek

Wywrotki są produkowane przez wszystkie firmy, produkujące samochody ciężarowe. W produkcji tych maszyn wykorzystywane są seryjne wzmocnione podwozia, zespoły i jednostki zuniwersalizowane zgodnie z odpowiednimi modelami ciężarówek, vanów i ciągników siodłowych.

Najpopularniejsze wywrotki w sprzedaży to maszyny wyprodukowane przez MERCEDES BENZ i MAN. Wybór między tymi markami często sprowadza się do kwestii osobistej sympatii i wsześniejszego doświadczenia eksploatacji. Maszyny tych firm wyróżniają się solidnością, wydajnością, komfortowymi warunkami pracy dla kierowcy i dużym zakresem eksploatacji. Niemniej jednak obie marki znajdują się w górnym zakresie cenowym, wymagają wykwalifikowanego serwisu technicznego, części zamienne do nich są droższe niż do maszyn innych producentów.

Wywrotki IVECO i RENAULT przedstawiają następną grupę maszyn. Są one tańsze, cena ich serwisowania jest niższa, części zamienne można nabyć w niższych cenach. Niemniej jednak maszyny te ustępują liderom rynku w zakresie eksploatacji podzespołów i układów.

Skandynawskie wywrotki SCANIA i VOLVO w kwestii solidności nie ustępują maszynom MERCEDES BENZ i MAN. Ale zakres eksploatacji silników, skrzyni biegów i mostów jest kilkakrotnie mniejszy. Sieć serwisów technicznych jest rozrzedzona, a drogie części zamienne utrudniają eksploatację tych maszyn. Niemniej jednak, tam, gdzie do tych zasobów jest bliski dostęp, SCANIA i VOLVO to wspaniały wybór.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wywrotki

Wywrotki pracują z ciężkimi ładunkami, dlatego trzeba szczególnie zwrócić uwagę kiedy wybieracie używaną wywrotkę na stan ramy tych samochodów. Nie powinno być na niej pęknięć i śladów spawania. Niestety, niemożliwe jest pełne odzyskanie właściwości napędowych pękniętej ramy po naprawie za pomocą spawania i maszyna ta będzie ograniczona w ładowności. Wywrotkę należy oglądać kiedy ma ona całkowicie wymyte od brudu podwozie. Podmalowane miejsca lub nowa farba na ramie - to wystarczający powód dla bardziej uważnego przeglądu. Należy także uważnie obejrzeć pylony i wsporniki mocowania osi, resorów i poduszek pneumatycznych. Ogólnie rzecz ujmując, elementy siłowe szkieletu używanej wywrotki to sfera, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Drugi punkt wymagający szczególnej uwagi - układ hydrauliczny. Należy uważnie obejrzeć jego stan, szczególnie główne cylindry hydrauliczne podnośnika, zawór sterowania hydraulicznego i pompę olejową. Naprawa lub wymiana tych zespołów może nas bardzo dużo kosztować.

Komentarze

By clicking any link or object on this website, you unconditionally agree and authorize us to process your personal data, including the use of cookies and other tracking technologies. It is implemented to enhance and personalize your experience on this website, other our websites and websites of third-party advertisers cooperating with us. Our partnering companies may also store cookies on your device or use similar technologies to collect and process the personal information. Learn more about how we treat your private information.