Wybór wywrotki


Wywrotka

Rodzaje wywrotek

Według konstrukcji wyróżniamy dwa podstawowe typy tych maszyn: wywrotki z zamontowanym na stałe nadwoziem i wywrotki ze zjeżdżającymi zbiornikami. Pierwszy typ wykonuje rozładunek poprzez przechylenie platformy ładunkowej do tyłu lub w bok, drugi typ całkowicie rozładowuje zbiornik, wypełniony ładunkiem.

Wywrotki z wymiennymi zbiornikami są szeroko wykorzystywane w gospodarce komunalnej w celu wywozu śmieci. Zbiornik wymienny wykorzystywany jest jako kontener na odpady z gospodarstw domowych i odpady przemysłowe. Wywrotki-śmieciarki przywożą puste kontenery na kolejną partię śmieci i jednocześnie zabierają wypełnione. We wszystkich przypadkach, kiedy nagromadzenie ładunku może poważnie zatrzymywać pracę wywrotki, zakup śmieciarki to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Wywrotki ze stacjonarną platformą przechylną dzielą się na trzy kategorie: wywrotki do prac z wykorzystaniem sieci dróg, wywrotki wykonujące prace w kamieniołomach i wywrotki do prac podziemnych.

Wywrotki wykonujące prace w kamieniołomach oraz prace podziemne to giganty przemysłu maszynowego, ich ładowność może osiągać 500 ton. Ich gabaryty i ciśnienie wywierane na pokrycie dróg nie pozwala im na przemieszczanie się po zwykłych drogach. Są wykorzystywane w kopalniach, kamieniołomach, w przedsiębiorstwach przemysłowych. W naszym przeglądzie nie będziemy ich szczegółowo opisywać, chociaż jest to interesujący sprzęt.

Wywrotki do użytku ogólnego na drogach (wywrotki drogowe) to ten rodzaj, który codziennie wykonuje swoją pracę obok nas. W zależności od przeznaczenia, ich ładowność może wahać się od 1 - 40 ton. Wykorzystywane są maszyny z ilością osi od dwóch do czterech, przy czym w niektórych modelach wszystkie osie są napędowe, co zapewnia im dużą przejezdność.

Producenci wywrotek

Wywrotki są produkowane przez wszystkie firmy, produkujące samochody ciężarowe. W produkcji tych maszyn wykorzystywane są seryjne wzmocnione podwozia, zespoły i jednostki zuniwersalizowane zgodnie z odpowiednimi modelami ciężarówek, vanów i ciągników siodłowych.

Najpopularniejsze wywrotki w sprzedaży to maszyny wyprodukowane przez MERCEDES BENZ i MAN. Wybór między tymi markami często sprowadza się do kwestii osobistej sympatii i wsześniejszego doświadczenia eksploatacji. Maszyny tych firm wyróżniają się solidnością, wydajnością, komfortowymi warunkami pracy dla kierowcy i dużym zakresem eksploatacji. Niemniej jednak obie marki znajdują się w górnym zakresie cenowym, wymagają wykwalifikowanego serwisu technicznego, części zamienne do nich są droższe niż do maszyn innych producentów.

Wywrotki IVECO i RENAULT przedstawiają następną grupę maszyn. Są one tańsze, cena ich serwisowania jest niższa, części zamienne można nabyć w niższych cenach. Niemniej jednak maszyny te ustępują liderom rynku w zakresie eksploatacji podzespołów i układów.

Skandynawskie wywrotki SCANIA i VOLVO w kwestii solidności nie ustępują maszynom MERCEDES BENZ i MAN. Ale zakres eksploatacji silników, skrzyni biegów i mostów jest kilkakrotnie mniejszy. Sieć serwisów technicznych jest rozrzedzona, a drogie części zamienne utrudniają eksploatację tych maszyn. Niemniej jednak, tam, gdzie do tych zasobów jest bliski dostęp, SCANIA i VOLVO to wspaniały wybór.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wywrotki

Wywrotki pracują z ciężkimi ładunkami, dlatego trzeba szczególnie zwrócić uwagę kiedy wybieracie używaną wywrotkę na stan ramy tych samochodów. Nie powinno być na niej pęknięć i śladów spawania. Niestety, niemożliwe jest pełne odzyskanie właściwości napędowych pękniętej ramy po naprawie za pomocą spawania i maszyna ta będzie ograniczona w ładowności. Wywrotkę należy oglądać kiedy ma ona całkowicie wymyte od brudu podwozie. Podmalowane miejsca lub nowa farba na ramie - to wystarczający powód dla bardziej uważnego przeglądu. Należy także uważnie obejrzeć pylony i wsporniki mocowania osi, resorów i poduszek pneumatycznych. Ogólnie rzecz ujmując, elementy siłowe szkieletu używanej wywrotki to sfera, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Drugi punkt wymagający szczególnej uwagi - układ hydrauliczny. Należy uważnie obejrzeć jego stan, szczególnie główne cylindry hydrauliczne podnośnika, zawór sterowania hydraulicznego i pompę olejową. Naprawa lub wymiana tych zespołów może nas bardzo dużo kosztować.

Komentarze