Wybór wozu paszowego
Kategorie pojazdów
Sprzedaj
Moje konto
Umieść ogłoszenie

Wybór wozu paszowego

Umieszczone:

Analiza najpopularniejszych modeli wozów paszowych.

Typy wozów paszowych

Według typu montażu:

  • stacjonarne
  • mobilne, które z kolei dzielą się na samojezdne, przyczepiane, zawieszane i półzawieszane.

Według przeznaczenia jednostki:

  • dla bydła
  • dla małych zwierząt.

Według typu dystrybucji paszy:

  • jednostronne – z podajnikiem paszy na jedną stronę
  • dwustronne – z wyładunkiem paszy na dwie strony jednocześnie.

Według nośności:

  • jednoosiowe
  • dwuosiowe

Podstawowe charakterystyki wozów paszowych

Objętość pojemnika, m³ – objętość paszy, która dystrybuowana jest podczas jednego załadunku; obecnie produkowane są jednostki, posiadające objętość od 4 do 45 m³.

Wymiary – długość, wysokość, szerokość. Ważne parametry, które trzeba brać pod uwagę, przed zakupem używanego wozu paszowego, ponieważ od nich zależy zwrotność, efektywność działania jednostki, prawdopodobieństwo strat paszy podczas dystrybucji.

Typ i ilość przenośników śrubowych.

Na wozy paszowe montowane są pionowe lub poziome przenośniki śrubowe. Ich ilość może być zróżnicowana: od 1 do 3. Od ilości przenośników śrubowych zależy jakość rozdrabniania i mieszania pasz oraz prędkość dystrybucji.

Typ dystrybucji– jednostronny lub dwustronny.

Wymagana moc od wału maszyny zewnętrznej (traktora) - od 29 do 151 kW. Trzeba koniecznie dowiedzieć się wcześniej, czy jako napęd dla wozu paszowego będzie służyć posiadany w gospodarstwie traktor, czy trzeba będzie taki traktor dokupić. Aby kupić wóz paszowy, trzeba wiedzieć, jakie bywają podstawowe podzespoły wozów paszowych i na jakie cechy szczególne zwrócić uwagę. Obecnie największym popytem cieszą się przyczepne wozy paszowe-mieszalniki ze względu na mobilność, wygodną dystrybucję pasz, obniżenie kosztów produkcji mieszanek paszowych.

Podstawowe elementy konstrukcyjne wozów paszowych.

Podwozie. Jednoosiowe lub dwuosiowe. Przed zakupem używanego wozu paszowego, koniecznie trzeba sprawdzić stan podwozia i obecność defektów, śladów spawania i malowania.

Pojemnik. Lepiej, jeśli został on wyprodukowany z jednolitego materiału z antykorozyjnym pokryciem. Grubość ścian pojemnika powinna wynosić od 8 mm, a grubość dna od 12 mm.

Przenośniki śrubowe. Pionowe albo poziome, od jednej do trzech sztuk. Produkowane są z solidnych stopów metali. Od ilości piór wstęgi ślimaka i długości noży przenośnika śrubowego zależy stopień rozdrobnienia paszy.

Dodatkowe opcje wozów paszowych

Chwytacz magnetyczny – przyciąga metalowe drobinki z mieszanki, powiększając bezpieczeństwo karmienia bydła.

Elektroniczny system ważenia - za pomocą dokładnego ważenia osiągany jest optymalny skład mieszanki paszowej.

Środki samoładowania - typu chwytakowego i taśmowego. Przy ich zastosowaniu realizowane jest wydobycie paszy blokami z miejsca przechowywania, co nie narusza procesów chemicznych zachodzących w paszy.

Sprawdzając stan podstawowych i dodatkowych opcji wozów paszowych, koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na stan reduktora, łańcuchów, przewodów hydraulicznych.Wsporniki i resory zaczepu ciągnika powinny być możliwe do regulowania tak, aby utrzymywały dyszel w tylnym położeniu. Na teleskopowym sprzęgle wychylnym powinna być sprawna obudowa ochronna i odgradzające osłonki na zewnętrznych przekładniach łańcuchowych.

Producenci wozów paszowych

Na te maszyny rolnicze jest popyt praktycznie w każdym kraju, gdzie możliwa jest hodowla zwierząt. Dlatego jest tak wielu producentów wozów paszowych. Najbardziej znani europejscy producenci: Trioliet, Kuhn, Metaltech, Faresin. Firmy Straumann, Siloking ciągle udoskonalają swoje maszyny, poświęcając dużo uwagi środowisku naturalnemu i trosce o zwierzęta. Popularne są także mieszalniki pasz amerykańskiej firmy Patz i kanadyjskiej firmy PENTA z obniżoną klasą agregatowania.

Przy średniej objętości pojemnika 12 - 15 m³ różni producenci proponują wozy paszowe z dodatkowym wyposażeniem. Na przykład, model Triomix firmy Trioliet wyposażony jest w system załadunku, wycinak kiszonek, mieszalnik i wydmuchiwacz słomy na ściółkę dla zwierząt. Model EUROMIX II 1460FLEXIDRIVE firmy Kuhn z objętością pojemnika 14 m³ wyposażony jest w dokładny system ważenia i w dwa poziome przenośniki śrubowe, które rozdrabniają paszę na drobniejsze cząsteczki niż pionowe przenośniki śrubowe. Inne modele Kuhn wyposażone są w cztery poziome przenośniki śrubowe. W modelach BVW / UBVW firmy Straumann przewidziano specjalny łuk służący do zatrzymania obrotów bel cylindrycznych wewnątrz pojemnika.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.

t1 old