Wybór wózków transportowych


Wózek paletowy

Popularni producenci, modele wyspecjalizowanych wózków

W asortymencie niemieckich firm do użytku w celach produkcyjnych wygodna jest produkcja marki LINDE». Mechanizm jest wyposażony w długi podnośnik widłowy, platformę dla stojącego operatora, sterowanie za pomocą joysticku. Ładowność (do 1600 kg) pozwala na przewożenie obszernych, ciężkich ładunków. Subiektywną wadą maszyny jest konieczność posiadania specjalnego sprzętu, oddzielnego pomieszczenia do ładowania potężnych akumulatorów. Takie same są parametry oraz uniwersalizm marki «FENWICK» francuskiej produkcji. Dodatkową zaletą wózka elektycznego są barierki ochronne dla operatora i cyfrowy wyświetlacz wskaźnika obciążenia.

Wózki «CATERPILLAR» (holenderskiej, francuskiej produkcji), «JUNGHEINRICH» (Holandia), «STILL» (Niemcy) przy miniaturowych rozmiarach konstruktywnie kopiują elektryczne podnośniki widłowe. Sprzęt ten jest wyposażony w miejsce siedzące dla operatora i w tablicę rozdzielczą. Ich ładowność dochodzi do 2400 kg.

Podstawowe rodzaje, parametry wózków

Różnorodność rodzajów wózków transportowych jest uzależniona od charakterystycznych właściwości ich zastosowania. Niewielka cena sprzętu pozwala na wyspecjalizowanie ich do przewozu konkretnego ładunku (palet, skrzynek, opon, gotowych wyrobów).

Najogólniej wózki można podzielić na mechaniczne, wykorzystujące ręczną siłę pracownika (pneumatyczne, hydrauliczne), i sprzęt elektryczny. Według rodzaju ładunku konstrukcje dzielimy na uniwersalne (z podnośnikiem widłowym) i specjalne.

Jako oddzielne kategorie wydzielane są wózki-transformery, sprzęty z dodatkowymi kołami, platformami do specyficznych typów załadunku (poziomy, pionowy), platformy przechylne.

Podstawowe parametry wyboru wózka to:

 • ładowność;
 • obecność silnika elektrycznego;
 • wysokość podniesienia;
 • konstrukcja mechanizmu podnośnikowego;
 • specjalizacja platformy;
 • reputacja producenta;
 • przystępna cena.

Według ceny najbardziej opłacalne są używane wózki, które są sprzedawane w dobrym stanie technicznym.

Najprostsze wózki z płaską platformą, czterema kołami obrotowymi są wszystkim dobrze znane, ponieważ używane są w każdym niewielkim sklepie. Można je nabyć w wersji chałupniczej. Trudniejszy jest wybór wózków elektrycznych, które produkowane są przez wszystkich znanych producentów sprzętu załadunkowego.

Jak wybrać wózek transportowy?

Zastosowanie wózków specjalnych zależne jest od rodzaju, ciężaru ładunku, odległości na jaką trzeba go przewieźć. Do użytku w magazynie, bardziej racjonalne jest nabycie uniwersalnych modeli z podnośnikiem widłowym. Specjalne wózki do warsztatów samochodowych dostosowane są do platform transportujących silniki, oraz do stojaków na opony. W rolnictwie wykorzystywane są jednolite, solidne platformy z przechylnymi brzegami, z rampami umożliwiającymi wjazd przewożonego sprzętu.

Wybrać, kupić wózek europejskiej produkcji warto u dealerów na naszej stronie internetowej. Przy wyborze wózka elektrycznego z przebiegiem trzeba zwracać uwagę na wydajność zasobów silnika, zużycie (uszkodzenia, luz) elementów sterowania.

W wyspecjalizowanych firmach sprzęt używany w sprzedaży z reguły przechodzi niezbędne przygotowanie, diagnostykę. Zużyte zespoły są naprawiane, wymieniane. Sumienne firmy dostarczają przejrzyste informacje o żywotności silnika elektrycznego, o dacie produkcji wózka.

Eksploatacja ręcznych, elektrycznych wózków

Do eksploatacyjnych zalet wózków ręcznych możemy zaliczyć:

 • minimalny serwis techniczny;
 • możliwość pracy w ograniczonych przestrzeniach;
 • prostota mechanizmów;
 • niezależność od zasilania elektrycznego;
 • oszczędność w użyciu, niskie ceny.

Podatne na uszkodzenia miejsca wózków ręcznych to koła (ich osie), wymagają one regularnego smarowania, wymiany amortyzujących obręczy. Mechanizmy wewnętrzne podnośników hydraulicznych, pneumatycznych nie podlegają samodzielnej naprawie, wymagają ingerencji specjalisty.

Wózki elektryczne zmniejszają udział wysiłku ręcznego (podnoszenia, przenoszenia ładunku), posiadają dużą ładowność. Przy eksploatacji szczególnej troski wymagają silniki elektryczne wózków. Przeciążenie zasobów silnika może wymagać drogiej naprawy, całkowitej wymiany silnika elektrycznego. Skomplikowane modele wózków elektrycznych wymagają szkolenia wykwalifikowanego personelu, nie wolno dopuszczać do pracy z nimi przypadkowych pracowników.

Komentarze