Wybór spychacza
Kategorie pojazdów
Sprzedaj
Moje konto
Umieść ogłoszenie

Wybór spychacza

Umieszczone:
Spychacz

Klasyfikacja spychaczy

Według przeznaczenia:

 • przeznaczenia ogólnego
 • wyspecjalizowane (spychające, podziemne, podwodne)

Według klasy uciągu:

 • lekkie
 • małyogabarytowe
 • średnie
 • ciężkie
 • bardzo ciężkie.

Według typu układu sterowania lemieszem spychacza:

 • mechaniczny
 • hydrauliczny.

Obecnie produkowane są spychacze z hydraulicznym układem sterowania.

Według konstrukcji elementu roboczego:

 • z nieruchomym lemieszem, położonym prostopadle wobec osi podłużnej maszyny podstawowej
 • z ruchomym lemieszem, z możliwym ustawieniem pod kątem 53° w obie strony od osi podłużnej maszyny.

Aby kupić używany spychacz, trzeba określić charakter wykonywanych prac i warunki eksploatacji, ponieważ od tego zależy wybór parametrów wyposażenia.

Podstawowe elementy spychaczy

Lemiesz. Mogą być 6 typów:

 • prosty ruchomy
 • prosty nieruchomy
 • półkulisty
 • kulisty
 • kulisty do materiałów sypkich
 • z płytą pchającą.

Układ jezdny. Od jego konstrukcji i wyważenia zależy płynność jazdy maszyny. Parametry układu jezdnego spychaczy gąsienicowych: zawieszenie, ilość ogniw łańcucha, ilość walców oporowych i wspomagających, ilość segmentów zębatki, standardowe i opcjonalne ogniwa łańcucha gąsienicy.

Przekładnia. Odpowiada za zmianę kierunku ruchu i przełączanie biegów, zapewnia prędkość jazdy na wstecznym. Główna charakterystyka to maksymalna siła pociągowa, kN. Składa się z układu kierowniczego, hamulca roboczego i postojowego, reduktora pokładowego, układu czyszczenia i chłodzenia.

Silnik. Wykorzystywane są głównie silniki diesel. Charakterystyki silnika to moc, pojemność robocza, obroty nominalne, typ chłodzenia. Co więcej, silnik spychacza powininen odpowiadać wymaganiom norm emisji substancji szkodliwych.

Układ kontroli.Znajduje się w kabinie kierowcy. Współczesne układy kontroli są w formie mikrokomputerów.

Układ sterowniczy składa się z kilku joysticków.

Najpopularniejsi producenci spychaczy to firmy CAT, Liebherr, Komatsu, każda z nich nieprzerwanie udoskonala modele i wprowadza innowacyjne technologie w produkcji danego typu maszyn. Oprócz ulepszania charakterystyk technicznych i eksploatacyjnych, dużo uwagi poświęca się komfortowi i bezpieczeństwu operatora.

Cechy szczególne niektórych modeli spychaczy

Liebherr PR 724 – 6-pozycyjny lemiesz o objętości 3,14 – 4,27 m³ z mocą silnika 120 kW / 163 KM i napęd hydrauliczny przekładni z elektronicznym sterowaniem. Komatsu D155A-5 rozwija moc 225 kW / 302 KM, objętość lemiesza od 4,9 do 11,8 m³, z hydromechanicznym napędem przekładni. Caterpillar D6 od firmy САТ został wyposażony w silnik o mocy 136 kW, dany model może być wykorzystywany w temperaturach od -50 do +50 i w warunkach błotnistego gruntu.

Przed zakupem spychacza, trzeba zwrócić uwagę na zużycie podstawowych zespołów sprzętu - silnika, układu jezdnego, układu paliwowego, układu kierowniczego, podwozia mechanizmu, lemiesza. Stukanie podczas działania silnika i w częściach powiązanych świadczy o uszkodzeniu danego zespołu. Wyposażenie zawieszane także wymaga sprawdzenia, koniecznie trzeba sprawdzić mocowanie śrub regulujących, linek, wsporników podłużnych na łożyskach oporowych, podpory ramy, mocowanie lemiesza ze wspornikami i podporami. Przy wykorzystaniu mechanicznego układu sterowania lemieszem trzeba sprawdzić liny pod kątem jednolitości i braku supłów. Konieczne jest sprawdzenie układu smarowania i układu chłodzenia. Smar jest rozprowadzany dokładnie według schematu smarowania.

W zimnym klimacie mieszanki i oleje powinny odpowiadać szczególnym wymaganiom dotyczącym niezamarzania. Ich właściwości powinny ściśle odpowiadać temperaturze. Nieprzestrzeganie danych wymagań może doprowadzić do szybkiego zużycia zespołów i do awaryjnych sytuacji. Po wykorzystywaniu w zimnej porze roku możliwe jest przymarzanie gruntu na zespoły spychacza, co także koniecznie trzeba sprawdzać i eliminować.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.

t1 old