Wybór sprzętu do pozyskiwania surowców leśnych
Kategorie pojazdów
Sprzedaj
Moje konto
Umieść ogłoszenie

Wybór sprzętu do pozyskiwania surowców leśnych

Umieszczone:
Ciężarówka do przewozu drewna

Przeznaczenie i cechy szczególne konstrukcji sprzętu do pozyskiwania surowców leśnych

Kombajn zrębowy – sukcesywnie wykonuje wyrąb drzew, przycinanie gałęzi, cięcie poprzeczne i pomiar uzyskanego surowca. Bywają z jednym modułem i z dwoma modułami. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi tego rodzaju sprzętu są jedna-dwie ramy podwozia, z reguły napęd 6x8, kabina operatora, element roboczy, kierowany za pomocą układu hydraulicznego. Kombajny zrębowe produkowane są do przeróbki określonego rodzaju drewna i używane są w zależności od warunków klimatycznych i ukształtowania terenu. Producenci wyposażają kombajny zrębowe na kołach w nakładki gąsienicowe, aby zwiększyć przejezdność maszyny, montowane są systemy wyrównujące do podtrzymania kabiny w poziomym położeniu podczas przemieszczania się na zboczach, wykorzystywane są zbiorniki paliwa z objętością do 1120 l. w celu zmniejszenia częstotliwości tankowania. Wśród maszyn leśnych obecnie w sprzedaży największą moc ma kombajn zrębowy 909 KN firmy John Deere.

Forwarder – realizuje zbiór, sortowanie, dostawę surowca z miejsca pozyskania do magazynu. Składa się z dwóch modułów - załadunkowego elementu roboczego i wózka ładunkowego. Oprócz tych części, składa się także z wydłużonej ramy ze wzmocnionym profilem, 3-4 osi z napędem na wszystkie koła. Podstawowe cechy charakterystyczne forwarderów - siła uciągu, przejezdność, ładowność. Potężne modele z ładownością 20 ton prezentują firmy JohnDeere i Caterpillar.

Żniwiarki gąsienicowe są wykorzystywane do pozyskiwania drewna metodą dłużycową (ścinanie drzew i układanie w stosy ściętych dłużyc). Składają się z elementu roboczego, wyposażonego w wysięgnik, piłę dyskową, głowicę ścinkową. Maszyna przemieszcza się za pomocą gąsienicowego układu jezdnego. Podstawowe charakterystyki - zasięg wylotu wysięgnika, moment obrotowy, ładowność. Liderzy produkcji tego typu maszyn to firmy Komatsu i JohnDeere.

Skider, albo ciągnik do zrywki, z reguły konsekwentnie uzupełnia pracę żniwiarki gąsienicowej, realizując wciąganie, chwytanie kleszczowe, załadunek i transport dłużyc metodą półpodwieszoną do miejsca przeróbki. Skidery mogą mieć układ kołowy lub gąsienicowy, wyposażane są w chwytak i podnośnik, a czasem dodatkowo uzupełniane są przednim lemieszem. Charakteryzują się ładownością, siłą uciągu. Ten typ maszyn proponują wszyscy producenci sprzętu leśnego.

Ciężarówki do przewozu drewna – ciągniki na bazie podwozia z wydłużoną ramą. Najpopoularniejszym producentem pojazdów do przewozu drewna jest firma Volvo, która dostarcza wszystkie części zamienne własnej produkcji.

Każda z wyżej wymienionych maszyn wypełnia swoje techniczne zadania, a kompleksowe wykorzystywanie kilku rodzajów maszyn w zależności od rodzaju drzew pozwala skrócić czas pozyskiwania i zmniejszyć koszty produkcji.

Jak kupić sprzęt do pozyskiwania surowców leśnych?

Podejmując decyzję o kupnie maszyny leśnej, warto:

  • porównać modele najbardziej znanych producentów: Stihl, Fendt,JohnDeere, Caterpillar
  • wziąć pod uwagę typ ukształtowania terenu, warunki klimatyczne eksploatacji i rodzaj lasu
  • przestudiować stan jednostki (w przypadku kupna używanej maszyny leśnej)
  • sprawdzić możliwość kupna części zamiennych z jak najmniejszym czasem oczekiwania.

Uwzględniając nader wysoką cenę danych maszyn i biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, można opłacalnie zainwestować w biznes pozyskiwania surowców leśnych.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.

t1 old