Wybór śmieciarki


śmieciarka

Można kupić używaną śmieciarkę, zwracając uwagę na takie kryteria:

Sposób załadunku:

 • z przednim załadunkiem
 • z bocznym załadunkiem:

 1. ze sterowaniem ręcznym;
 2. z elementem roboczym;
 3. z urządzeniem do kantowania;

 • z tylnim załadunkiem:

 1. z mechanizmem ręcznego sterowania;
 2. ze zmechanizowaną platformą;
 3. ze zautomatyzowaną ładowarką;

 • śmieciarki kontenerowe.

Według typu nadwozia– otwarty i zamknięty typ.

Według rozmiaru nadbudowy śmieciarki, pojazdy te umownie dzielą się na 3 kategorie:

 • 6-12 m³
 • 13-20 m³
 • 21-25 m³

Według ładowności:

 • o niskim tonażu – do 3,5 t
 • o średnim tonażu – od 4 do 5,5 t
 • o dużym tonażu – od 5,7 do 12,5 t

Śmieciarki, w których wykonuje się zgniatanie opisujemy za pomocą następującej charakterystyki: stopień kompresji w zakresie rosnącym od 1 do 6.

Produkowane są także śmieciarki transportowe z rozmiarem nadwozia do 50 m³, stopniem kompresji 6 i ładownością do 25 t.

Aby przyspieszyć załadunek, śmieciarki są wyposażane w mechanizmy podnośnikowe, które mają różnorakie zasady działania: frontlouder, liftdamper, multilift. System chwytania kontenerów działa w oparciu o układ pneumatyczny lub, najczęściej, hydrauliczny.

Systemem sterowania operacjami na śmieciarce można kierować za pomocą 1-2 pilotów sterujących w nadwoziu i 1-2 pilotów sterujących na tylnim brzegu nadwozia, może on też być w pełni zautomatyzowany i kierowany przez jednego operatora (kierowcę) wyłącznie z kabiny pojazdu.

Cechy szczególne konstrukcji śmieciarek

Podwozie – podstawa, na której montowana jest nadbudowa śmieciarki.

Nadwozie – składa się z kilku podstawowych elementów:

 • wspornik skrzyni kontenera ;
 • skrzynia kontenera śmieciarki;
 • tylnia część, na którą zawieszana jest płyta prowadząca i płyta prasująca;
 • układ hydrauliczny.

Producenci śmieciarek częstokroć montują nadbudowę na podwoziu znanych i sprawdzonych marek: Volvo, Mercedes-Benz, Scania, modyfikując przy tym samą nadbudowę. Na przykład czeski producent KOBIT wykorzystuje bazę podwozia Volvo, natomiast nadwozie zostało zmodyfikowane zgodnie z własnym projektem - podczas produkcji wykorzystywana jest stal wysokiej wytrzymałości o grubości 8 mm, brzegi nadbudowy mają zaokrąglony kształt, co zwiększa pojemność roboczą. Także KOBIT opracował kilka modeli śmieciarek z różnymi systemami wywrotki.

Firma EcopressGroup opracowała unikalny stożkowaty kształt dna nadbudowy, aby umożliwić ściekanie agresywnych płynów spod śmieci. Dodatkowo maszyny EcopressGroup uzupełnione zostały elektronicznymi systemami sterowania elementem roboczym, a także kamerami z widokiem na tył, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas pracy śmieciarki. Włoska firma FARID prezentuje śmieciarki z większą pojemnością i z wysięgnikiem na bazie podwozia od 8 koncernów do wyboru zleceniodawcy. Niemiecka firma ZOELLER opracowała system chwytania kontenerów na śmieci o pojemności od 25 litrów do 10 m³ i proponuje powyżej 200 modyfikacji śmieciarek.

Aby kupić używaną śmieciarkę, należy sprawdzić w działaniu stan jej elementów: sprawność i jednolitość nadbudowy, elementu roboczego, układu kierowniczego, układu hamulcowego i układu paliwowego, szczelność pojemników i aparatury, obecność i poprawność montażu lusterek wstecznych, urządzeń sygnalizacji i oświetlenia. Trzeba zwracać uwagę na stan oryginalnych elementów, ponieważ ich uszkodzenie wymaga wymiany, co może spowodować przestój i zająć długi okres czasu, w razie oczekiwania na dostawę od dealera lub producenta.

Komentarze