Wybór podnośnika


Podnośnik

Konstrukcje, podstawowe parametry podnośników budowlanych

Podnośniki klasyfikowane są według typu mechanizmu podnośnikowego, obecności samojezdnego podwozia. Podstawowa klasyfikacja dzieli podnośniki na przegubowe, nożycowe, teleskopowe.

Za najprostsze, o niedrogiej konstrukcji, uważa się samojezdne podnośniki nożycowe, oparte na skręcie wokół osi kilku par dźwigni; podczas składania podobne są do nożyc. W stanie złożenia mechanizm wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, może przejść przez otwory drzwiowe, co sprawia, że jest on optymalny dla prac we wnętrzach (tynkowanie, prace montażowe).

W stanie podniesionym podnośnik nożycowy jest podobny do zmechanizowanych rusztowań, które mogą poruszać się z niewielką predkością (jeden, dwa kilometry na godzinę). Ładowność mechanizmu (250 - 300 kg) jest wystarczająca do podniesienia na wysokość roboczą dwóch pracowników oraz niezbędne do wykonania prac materiały.

Szersze możliwości w dostępie do trudno dostępnych miejsc mają podnośniki przegubowe. Zawiasowe połączenia dwóch, trzech przegubów pozwalają na przemieszczanie się miejsca pracy (kosza) po skomplikowanych trajektoriach, obejście podwieszonych połączeń komunikacyjnych, konstrukcji budowlanych, pracę na wysokości ujemnej.

Podnośniki przegubowe najczęściej są montowane na podwoziu samochodowym, ale istnieją także konstrukcje przyczepiane. Podstawowe różnice w konstrukcji dotyczą typu napędu (elektryczny, silnik diesel), zasięg wysięgnika (7-20 metrów).

Aby zapewnić maksymalną wysokość podniesienia (do 48 metrów) racjonalne jest kupienie podnośnika teleskopowego. Prostotę eksploatacji zapewnia zasada wysunięcia wysięgnika (teleskopowe wysunięcie segmentów), obrotowy mechanizm kosza, pełny napęd podwozia samochodowego.

Najlepsi producenci, modele podnośników

Najlepsi producenci podnośników nożycowych (Haulotte, Genie, Jlg) wyposażają mechanizmy w silniki diesel o dużej mocy (do 300 KM) do przemieszczania się, w silniki elektryczne do podnoszenia, w niezależne koła obrotowe (zwiększające manewrowość). Funkcjonalność sprzętu zwiększa się dzięki wysuwanej platformie bocznej, która rozszerza zakres roboczy w płaszczyźnie horyzontalnej.

Za zalety konstrukcji nożycowych uważa się dobrą stabilność, płynne podnoszenie platformy roboczej. Do horyzontalnego przemieszczania się niezbędny jest udział operatora. Kurs nauki prostego sterowania zajmuje trzy godziny.

Produkcją podnośników przegubowych, teleskopowych na podwoziu samochodowym zajmują się wszyscy wielcy producenci samochodów ciężarowych: IVECO, MAN, NISSAN, VOLVO, SCANIA. Małogabarytowe podnośniki elektryczne, konstrukcje przyczepiane, modele z własnym podwoziem produkują firmy GENIE, Grove, HAULOTTE, JLG, Manitou.

Do najlepszych modeli z szerokim spektrum zastosowania zaliczany jest Mercedes-Benz Sprinter. Koncern samochodowy wyprodukował świetny podnośnik. Dwuprzegubowy mechanizm jest łatwy w sterowaniu, solidny. Podwozie mikrobusa wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami oszczędności, dostępnością części zamiennych.

Optymalny wybór sprzętu budowlanego, jego eksploatacja

Wybór wyspecjalizowanego sprzętu jest dyktowany przez charakterystyczne właściwości jego zastosowania. Niedrogi używany podnośnik może być wykorzystywany w:

  • budownictwie;
  • pracach elektromontażowych, remontowych;
  • elektroenergetyce komunalnej;
  • montażu reklamy;
  • gospodarstwach rolniczych, ogrodniczych.

Podczas oglądania używanego podnośnika trzeba zwrócić szczególną uwagę na mechanizmy hydrauliczne (wycieki płynu roboczego w ramionach wysokiego ciśnienia, wycieki oleju), platforma robocza, jej ogrodzenie. Trzeba sprawdzić możliwe siedliska korozji, ślady naprawy (zespawane, przemalowane miejsca osłaniające).

Wrażliwymi miejscami samojezdnych konstrukcji nożycowych są bieżniki kół napędowych, pozostały czas żywotności akumulatorów trakcyjnych (konieczna może być całkowita wymiana baterii), mikrowyłączniki (dwupozycyjne przyciski), pompy hydrauliczne.

Przy wyborze konstrukcji teleskopowych, przegubowych, ważna jest reputacja firmowej sieci serwisowej. Skomplikowane naprawy elektroniki w silnikach samochodowych, naprawy mechanizmów podnośnikowych wymagają udziału wykwalifikownych mechaników.

Komentarze