Wybór naczepy cysterny


naczepa cysterna

Podstawowe rodzaje i modele naczep cystern

Najprostszą konstrukcję posiadają cysterny, przeznaczone do przewozu wody i innych neutralnych płynów. Obudowa takich cystern jest jednowarstwowa, produkowana jest z aluminium lub stali nierdzewnej. Aby konstrukcja była lżejsza i dla zwiększenia wytrzymałości, wewnątrz umiejscowiony jest metalowy szkielet, co pozwala wykonać dość cienkie ściany. Wlewanie odbywa się poprzez otwór górny, a opróżnienie odbywa się samoistnie poprzez rurki dolne z wentylami zamykającymi. Niektóre modele mają własne pompy do wypompowywania przewożonego płynu.

Cysterny do przewozu paliw płynnych są najbardziej rozpowszechnione. O ile gęstość paliwa napędowego jest znącząco mniejsza od gęstości wody, rozmiar tych cystern bywa bardzo duży. Podobnie jak beczkowozy do przewozu wody, cysterny do przewozu paliw, w celu zmniejszenia wagi, produkowane są ze szkieletem wewnętrznym zbiornika. Paliwo to niebezpieczny ładunek, bardzo podatny na wpływ temeperatury - podlega rozszerzeniu i parowaniu podczas przewozu, jest łatwopalne i wybuchowe. Dlatego cysterny wyposażane są w zawory dla wyrównywania ciśnienia wewnętrznego oraz w systemy uziemienia w celu zniwelowania elektryczności statycznej. Aby zmniejszyć nagrzewanie przewożonego paliwa, zewnętrzna powierzchnia zbiornika często jest lustrzana. Dla optymalizacji przewozu, cysterny do przewozu paliwa mogą być produkowane z kilkoma izolowanymi komorami, na przykład, aby jednocześnie przewozić benzynę, olej napędowy, olej silnikowy.

Cysterny do przewozu produktów spożywczych wykonywane są ze zbiornikami z aluminium spożywczego i ze spożywczej stali nierdzewnej. Używane naczepy cysterny tego typu trzeba zawsze sprawdzać pod kątem obecności korozji wewnątrz zbiorników. Tam, gdzie koniecznie trzeba zagwarantować stałą temperaturę przewożonego ładunku, na przykład mleka, wykonywany jest podwójny korpus z termoizolacyjnym wypełniaczem między dwoma powłokami. Do przewozu ładunków sypkich w cysternie, dno zbiorników wykonywane jest w formie stożkowatej z dolnymi otworami do wyładunku. Niektóre modele mają zbiorniki, wytrzymujące ciśnienie wewnętrzne równe 7-12 atmosferom. Takie naczepy cysterny wyładowywane są za pomocą sprężarki tłokowej, przewożony przez nie materiał może od razu przemieścić się na dużą wysokość.

Naczepy do przewozu gazu mają zbiorniki samonośne, działające pod wysokim ciśnieniem. Są one wyposażone w cały kompleks systemów bezpieczeństwa, włączając zawory awaryjne, urządzenia uziemiające i systemy przeciwpożarowe. Eksploatacja takich naczep cystern wykonywana jest pod regularnym nadzorem certyfikowanych organów kontroli. Wysoka specjalizacja i różnorodność warunków eksploatacji sprawia, że istnieje bardzo dużo firm produkujących te środki transportu. W każdej dziedzinie są swoi liderzy. Cechą wspólną wszystkich modeli jest wykorzystanie podwozia, zespołów i agregatów standardowych naczep Schmitz,Lamberet, Koegel, Krone, Grünwald, Fruehauf.

Co jest ważne przy wyborze zakupu

Używane naczepy cysterny na sprzedaż wystawiane są, z zasady, po określonym terminie eksploatacji. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę to stopień uszkodzenia przez korozję wewnętrznego szkieletu cysterny i jej obudowy. Drugi ważny aspekt to hermetyczność instalacji zlewu płynów i to, czy odpowiadają one przyjętym przez was i waszych klientów standardom. Oprócz tego, o ile cysterny działają zawsze na 100% obciążalności roboczej, zwróćcie uwagę na stan ramy podwozia, przede wszystkim upewnijcie się, że nie ma deformacji spiralnej, charakterystycznej właśnie dla naczep cystern. Zbiorniki, działające pod ciśnieniem, mają graniczny termin eksploatacji, sprawdźcie, czy mają jeszcze wystarczające zasoby.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.