Charakterystyki techniczne kombajnów zbożowych używanych


Wybór kombajnu

Najpopularniejsze marki i modele kombajnów

Kombajny są wystawiane na sprzedaż z bardzo różnych przyczyn. Przyczyny te nie są związane z modelem i marką (są raczej związane z ilością wyprodukowanych maszyn pod daną marką). Najczęściej spotykane marki to "Claas" (ze sprawdzonym "DOMINATOR" lub zupełnie nowym "TUCANO"), weteran produkcji maszyn rolniczych "John Deere" i Hydrostatic. Można dodać jeszcze lidera w produkcji kopaczek do ziemniaków - "Grimme".

Każdy z producentów proponuje dużą ilość różnych modeli z układami napędowymi 4x2 i 4x4. Wśród nich pojawiają się półzawieszane i samobieżne jednostki, wyposażone w zbiornik lub podnośnik do rozładunku.

Jeśli mówimy o cechach charakterystycznych odrębnych modeli, należy zaznaczyć, że wszystkie plusy i minusy można względnie podzielić na:

 • charakterystyki techniczne (obejmują - moc silnika i układu napędowego, moment obrotowy, zużycie paliwa, naprawialność i przedział czasowy pomiędzy naprawami);
 • wyspecjalizowane funkcje (jest to właśnie zespół zbierająco-przerabiający, wchodzący w skład samego kombajnu).

Na uwagę zasługują używane kombajny, na przykład:

 1. Hydrostatic 2388 X A-F

  Model charakteryzuje się w pełni komputerowym (elektronicznym) zarządzaniem procesem zbioru i czyszczenia ziarna ze zróżnicowanym systemem załadunku zbiornik/podnośnik. Dodatkowo trzeba zaznaczyć jego wysoką wydajność przy średniej mocy 280 KM. Duży prześwit z solidnym zakresem zawieszenia hydraulicznego (z przodu) umożliwia korzystanie z kombajnu w warunkach nierównego pola.

 2. CLAAS Lexion 600

  Jeden z największych i najmocniejszych kombajnów zbożowych, wyposażony w silnik o mocy 500 KM i w 7 metrową młocarkę. Najważniejszą cechą charakterystyczną jest równoczesna przeróbka ziarna i odrębnych łodyg z formowaniem brykietów. Jeżeli chodzi o charakterystyki techniczne, warto wspomnieć o szerokich oponach z wytrzymałym bieżnikiem i trwałym pełnym napędem, co gwarantuje jakość pracy na wzniesieniach i zboczach.

 3. JOHN DEERE 1177 H4

  Przyciągają uwagę stosunkowo słabe dane techniczne i dosyć małe gabaryty. Ten "maluch" wspaniale radzi sobie w pracy w ograniczonej przestrzeni i na polach, posiadających nierówne albo niedopracowane granice. W porównaniu z silniejszymi technicznie modelami, ten model wyróżnia się szybkością, małym zużyciem paliwa i solidnym, funkcjonalnym wyposażeniem.

Zakup kombajnu

Przy zakupie używanego kombajnu należy zwrócić uwagę na ilość "przejechanych" motogodzin i książkę serwisową (w niej zapisane są wszystkie przeglądy techniczne i naprawy). Na początek wybór trzeba ograniczyć parametrami mocy i funkcjonalności. Potem z tych, które pozostały należy wybrać pasujące nam pod względem ceny i kosztów dostawy maszyny do miejsca przeznaczenia. Koszty ogumienia są bardzo duże, dlatego stan opon koniecznie trzeba sprawdzić.

Idealny wariant to sprawdzenie kombajnu podczas pracy (i właściwości jezdne, i szybkość, i jakość zbierania).

Oddzielnie trzeba sprawdzić osprzęt, dlatego że zazwyczaj jego zużycie jest większe niż zużycie samego kombajnu. Sprawdzenie i weryfikacja wszystkich systemów i podstawowych mechanizmów maszyny umożliwi w pełnej mierze ocenę stanu technicznego maszyny i jej funkcjonalnych możliwości, biorąc pod uwagę ilość przepracowanych godzin.

Komentarze