Wybór autobusu turystycznego
Kategorie pojazdów
Sprzedaj
Moje konto
Umieść ogłoszenie

Wybór autobusu turystycznego

Umieszczone:
Turystyczne autobusy

Klasy oznaczane są gwiazdkami - od jednej do czterech. Na ocenę klasy pojazdu wpływają takie parametry jak moc właściwa silnika, typ zawieszenia, odległość między rzędami foteli pasażerskich, obecność wentylacji i klimatyzacji, rozmiar przestrzeni bagażowej na jednego pasażera, jakość obić foteli, oszklenie i wiele innych charakterystyk. Pełna lista wymagań zawarta jest w klasyfikacji IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego) z 11 kwietnia 1985 r. ze zmianami z 11 listopada 1999 r. Od czasu przyjęcia dokumentu przemysł samochodowy poszedł daleko do przodu i teraz produkowane i eksploatowane są także autobusy, które w kwestii komfortu i charakterystyk technicznych przewyższają wymagania «czterogwiazdkowej» klasy. Nazywane są «pięciogwiazdkowymi», chociaż w oficjalnej klasyfikacji nie ma takiego podrozdziału. Od klasy pojazdu zależy czy będzie on dopuszczany do obsługi danego przedsięwzięcia na określonym poziomie, dlatego, wybierając autobus turystyczny, należy kupić taki model, którego klasa zapewnia umowne warunki dotyczące przewidywanego użytku.

Producenci autobusów turystycznych i cechy szczególne ich modeli

Niemieccy producenci są liderami na rynku autobusów turystycznych. Największy jest koncern MAN AG. Jego pojazdy produkowane są pod markami MAN i NEOPLAN. Cechą szczególną modeli tego producenta jest nadwozie samonośne z ramą przestrzenną, co zapewnia pojazdom MAN i SETRA lekkość konstrukcji i racjonalne rozmieszczenie przestrzeni pasażerskiej, technicznej i bagażowej. Oprócz tego, prawie wszystkie autobusy innych producentów posiadają jakieś podzespoły i agregaty, wyprodukowane przez MAN AG.

Stała konkurencja MAN AG to koncern MERCEDES BENZ – pozostaje trochę z tyłu w kwestii rozmiaru produkcji samych pojazdów, niemniej jednak jego podzespoły i agregaty są bardziej szeroko rozpowszechnione wśród modeli innych producentów. Obaj liderzy produkują solidne pojazdy wysokiej jakości z dużym zasobem żywotności w eksploatacji. Wybór pomiędzy MAN/NEOPLAN i MERCEDES BENZ to sprawa czysto osobistych preferencji i zależy głównie od stanu technicznego konkretnego pojazdu.

Firma Setra Omnibusse jest szczególnie znana ze swoich autobusów z wysokim komfortem. Setra w dużym stopniu współpracuje z MERCEDES BENZ, niemniej jednak jest ona samodzielnym producentem. Pojazdy tej firmy wyróżniają sią starannością wykończenia wnętrza i przymyślaną ergonomią dla pasażerów, przewodnika i kierowcy.

VOLVO i SCANIA w kwestii rozmiarów produkcji i sprzedaży ustępują niemieckim firmom. Jednak tradycyjne poświęcanie uwagi Skandynawów bezpieczeństwu i wysokiej jakości montaż sprawiają, że używane autobusy tych marek są atrakcyjnym zakupem. Oprócz tego, oba koncerny uwzględniają duże znaczenie wytrzymałości korozyjnej części nadwozia, dlatego używane pojazdy tych modeli mają, z reguły, duży pozostały czas żywotności korpusu. Pozostałe modele europejskich producentów są dużo mniej rozpowszechnione.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze używanego autobusu

Jeżeli chodzi o konstrukcję, autobusy mają nadwozie samonośne, dlatego najważniejszy jest jego stan. Konstrukcja przestrzenna wykonana jest z cienkiego metalu, który podczas nieprawidłowej eksploatacji może zostać uszkodzony przez korozję. Ponieważ płaty metalu są bardzo cienkie, naprawa za pomocą spawania, z reguły, jest nieefektywna, dlatego bardzo zardzewiałe autobusy mają niewielki pozostały zasób żywotności nawet jeśli podzespoły i agregaty są w dobrym stanie.

Tak jak i u samochodów osobowych, nadwozia autobusów mogą ulec deformacji powypadkowej, dlatego, pomimo dobrego wyglądu zewnętrznego, należy sprawdzić prawidłowość ustawienia zestawów kołowych.

Stan wnętrzna można dokładnie obejrzeć na zdjęciu. Jednak należy pamiętać, że ważny jest także jego zapach, możliwość namacalnego sprawdzenia obicia foteli. Dlatego trzeba się postarać pozyskać od producenta jak najwięcej informacji - jaki jest materiał obicia, gdzie autobus był eksploatowany wcześniej i kim byli pasażerowie. To pomoże nam stworzyć jak najpełniejszy obraz warunków wcześniejszej eksploatacji autobusu.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.

t1 old