Scania


Historia firmy Scania AB zaczęła się w 1891 r. w miejscowości Södertälje. Produkcja samochodów odbywa się na różnych kontynentach: fabryka w Szwecji, Holandii, Argentynie, Brazylii, Polsce oraz Rosji. Za ponad sto lat firma zachowała profil producenta samochodów ciężarowych i autobusów, silników przemysłowych i morskich. Ponadto firma produkuje podwozia dla innych firm. Obecnie udziały Scania AB należą do 10 dużych właścicieli, z czego większość ma Volkswagen AG (ponad 70 proc.) oraz MAN (ponad 17 proc.)

Historia

W 1902 r. został wyprodukowany pierwszy samochód ciężarowy z silnikiem benzynowym. W 1908 r. czterotonowy samochód o mocy 20 KM dostał nagrode, przez słaby popyt na samochody, masowa prodkcja nie rozpoczeła się. W 1911 roku przedsiębiorstwo połączyło się z innym koncernem motoryzacyjnym (Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje) tworząc AB Scania-Vabis. W 1915 r. Produkcja samochodów była skromna, tylko 76 samochodów osobowych, 74 ciężarówki i jeden autobus. Z czego 30% poszło do Rosji. Od 1921 r. firma zajęła czołowe miejsce na rynku jako dostawca ciężarówek i autobusów dla poczty krajowej.

W 1925 r. Scania – Vabis wprowadziłą nową generacje samochodów ciężarowych z zamkniętą kabiną i czterocylindrowym silnikiem. Dzięki kompetencjam konstruktorów, firma weszła na rynek silników dla motorówek. W 1926 i 1927 rr. Zostały opracowane cztery i sześciocylindrowe silniki o mocy 60 i 100KM.

Sukces gospodarczy pozwolił Scania Vabis wprowadzić na rynek , pierwszy autobus typu „buldog" (silnik i kierowca w kabinie) według amerykańskiego analoga. Współpraca z organizacjami komunalnymi Sztokholmu wpłyneła na rozwój gospodarczy w 1930-1940 latach. Dla sił zbrojnych Szwecji , Scania-Vabis produkowała specjalne somochody wojskowe oraz czołgi. Rezultat- w 1944 r. firma wprowadza na rynek pierwszy seryjny samochód ciężarowy. Ciężarówka była wyposażona w silnik diesla z 4,6,8 cylindrami, złożony według modułowego schematu, dzięki czemu można było używać standardowe komponenty. W 1954 r. samochód ciężarowy Regnet stał się najbardziej popularną ciężarówką wśród firm transportu ciężarowego. Po kilku latach fabryka opracowała i wyprodukowała nowy silnik DS14 o mocy 350KM i pojemności 14l. Rozwój geograficzny nastąpił w 1960 r. kiedy firma otworzyła zakłady w Brazylii i Holandii. Jednocześnie Scania wykupuję kilka fabryk w Szwecji , na których produkuje się komponenty.

Ta ekspansja pozwoliła opracować i wyprodukować nowy samochód ciężarowy LB141 z silnikiem V8 o mocy 375KM. Testy samochodów z nowymi silnikami pozwolili wprowadzić na rynek zmodernizowane i bardziej wydajne modele.

Nowoczesny wygląd samochodu pojawił się w 1980 r. Zaczeła się produkcja ciężarówek o całkowitej masie 16-36 ton. Na rynek weszła popularna 3 seria.

Scania produkowała również maszyny budowalne oraz skoncentrowała się na produkcji własnych komponentów: silników, kabin, tylnych osi, napędu.

Na początku 21 wieku Scania prezentuje się jako producent silników o dużej mocy oraz jako producent popularnych modeli samochodów, w szczególności model T i R. Produkcja silników stała się wizytówką kompanii. Wraz z Cummins, Scania dokonała modernizacji . W połowie kwietnia 2010 roku zaprezentowano wersję 730 konną. Silnik ten to jednostka V8, z wtryskiem paliwa w technologii XPi, o pojemności 16 litrów spełnia normę czystości spalin Euro V. Model Scania R 730 stał się najpotężniejszym samochodem ciężarowym na świecie.

Linia modelowa

Obecnie firma oferuje ciężarówki trzech serii P,G i R.


Scania R

Scania R
Scania R

Seria R przeznaczona dla ciężkich przewozów. Silniki, w które producent wyposażał swoje pojazdy mają pojemność 9- 12- 16-litrów, V8, o mocy od 230 KM w najmniejszej jednostce, aż po 580 KM. Samochody wyposażone w system Ad Blue. Ciężarówki mają zaawansowany aktywny i pasywny system bezpieczeństwa, na przykład system Scania Driver Support, tempomat (Scania Active Prediction), system wspomagania nagłego hamowania w sytuacjach awaryjnych (Brake assist), system aktywny (Lane Departure Warning), system do zachowania odpowiedniego dystansu między poruszającymi się pojazdami samochodowymi (Adaptive Cruise Control). Taki sprzęt jest zainstalowany w pojazdach serii R i opcjonalnie w pojazdach serii G.


Scania G

Scania G
Scania G

Seria G przeznaczona dla przewozów ładunków na długie dystanse oraz krótkie. Samochody ciężarowe Scania z serii G można wyposażyć w jeden z pięciu rodzajów kabin: dostępne są trzy kabiny sypialne, kabina dzienna oraz jedna kabina krótka. Ciężarówki wyposażone w silnik rzędowy o maksymalnej mocy 490 KM.


Scania P

Scania P
Scania P

Samochody ciężarowe zwykle stosowane w budownictwie, regionalnej i lokalnej dystrybucji towarów oraz transporcie krótkodystansowym i usługach. Modele z tej serii zostały wyposażone w kabiny typu P, które dostępne w pięciu uniwersalnych kształtach: trzy kabiny sypialne, kabina dzienna oraz jedna kabina krótka. Każdy z pojazdów jest wyposażony w wysokoobrotowy silnik rzędowy firmy Scania, o maksymalnej mocy 420 KM.

Samochód jest wyposażony w system Scania Opticruise . Ten inteligentny układ doskonale dostosowuje się do prędkości obrotowej silnika i płynnie zmienia biegi w każdej sytuacji.


Autobusy Scania

Scania Citywide
Scania Citywide
Scania OmniCity
Scania OmniCity
Scania OmniLink
Scania OmniLink

Scania produkuje dwa typy autobusów: miejskie oraz turystyczne. Charakterystyczną cechą miejskih autobusów jest zwrotność, oszczędność oraz innowacje ekologiczne. Autobusy Citywide, OmniCity, OmniLink mają wzmocnione podwozie.

Scania OmniExpress
Scania OmniExpress
Scania Higer A98
Scania Higer A98
Scania Touring
Scania Touring
Scania Irizar Century
Scania Irizar Century

Autobusy turystyczne Scania OmniExpress, Higer, Touring, Irizar spełniają wszystkie normy ekologiczne oraz komfortu. Autobusy Scania mają współną cechę charakterystyczną w swojej konstrukcji: jeżeli spojrzeć na samochód z przodu, wydaję się, że on nam się uśmiecha.

Trzeba odznaczyć technologie ekologiczne szwedzkeigo producenta. Od 1980 r. Scania poszła w tym kierunku, konstruując silniki pracujące na biopaliwie: biodisielu, gazie ziemnym i biogazie.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.