
Samochody dostawcze, furgonetki, dostawczaki
- Samochody ciężarowe
- Ciężarówki gastronomiczne 28
- Autobusy
- Minibusy 406
- Kampery
- Kampervany 343
- Komunalne/ specjalistyczne
- Pogotowia 44
- Polska 331
- Austria 24
- Belgia 188
- Chorwacja 8
- Czechy 68
- Dania 16
- Estonia 10
- Finlandia 11
- Francja 78
- Grecja 4
- Hiszpania 59
- Holandia 1429
- Islandia 4
- Litwa 48
- Luksemburg 13
- Niemcy 2233
- Norwegia 34
- Portugalia 6
- Rumunia 7
- Szwajcaria 24
- Szwecja 46
- Słowenia 3
- Turcja 1
- Wielka Brytania 166
- Węgry 2
- Włochy 25
- Zjednoczone Emiraty Arabskie 2
- Łotwa 1
Polecane oferty








Samochody dostawcze, potocznie zwane również dostawczakami cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Łączą one dużą ładowność z łatwością manewrowania co czyni je szczególnie użytecznymi w miastach. W zależności od charakterystyki technicznej są używane jako uniwersalne jednostki transportowe, a także wykonują wysoce wyspecjalizowane zadania.
Pierwotnie „vanami” nazywano dostawcze pojazdy z zamkniętym, jednobryłowym nadwoziem wykorzystywane do transportu ładunków i osób. Jednak obecnie termin ten nabrał szerszego znaczenia i jest stosowany do innych typów zabudów.
Samochody dostawcze - typ / podział
Generalnie samochód dostawczy jest użytkowany dla małych i średnich potrzeb biznesu. W zależności od przeznaczenia pojazdy tego typu można podzielić na furgonetki (zamknięte metalowe nadwozie), vany chłodnie, pojazdy dostawcze z zabudową skrzyniową, itd.
Istnieje kilka podstawowych typów samochodów dostawczych. Każdy z nich ma inne przeznaczenie a także rodzaj konstrukcji. Najczęściej spotykane rodzaje to:
Posiadające nadwozie furgonowe - swoim wyglądem przypominają minibusa który przewozi towary. Najczęściej załadunek odbywa się przez tylne drzwi pojazdu, lecz istnieją również modele z przesuwanymi drzwiami bocznymi. Ich popularność spowodowana jest między innymi możliwością łatwego dostosowania samochodu do konkretnego rodzaju towaru, na przykład dodając system chłodzenia. Do tej grupy należą między innymi: Mercedes Sprinter 316, Volkswagen LT35, czy Nissan NV 400.
- Samochody z naczepą lub kontenerem - ten rodzaj specjalnej zabudowy umożliwia utrzymywanie niskich lub wysokich temperatur jak również montaż specjalistycznego sprzętu. W przypadku chłodni samochód wyposażony jest w specjalny agregat. Do tej kategorii zaliczają się: Iveco 35S18 HI MATIC, Iveco Daily 40C17 i Renault Truck Master.
- Samochody dostawcze z plandeką - jest to jedno ze starszych rozwiązań lecz wciąż bardzo popularnych. Największą zaletą takich dostawczaków jest łatwy dostęp do towaru umożliwiający wyładowanie go z każdej strony. To rozwiązanie zaimplementowane jest w następujących modelach samochodów: Mercedes Sprinter 313 czy Opel Movano Pritsche.
- Samochód dostawczy z odkrytą naczepą - często wyposażone są w mechanizm wychylający umożliwiający używanie samochodu jako małej wywrotki. W tym segmencie znajdują się takie pojazdy jak: Volkswagen Transporter t6, Renault Master B110 i MAN TGE 3.140 Pritsche.
Wśród popularnych marek można wymienić: FORD, IVECO, Volkswagen, MERCEDES, OPEL, PEUGEOT, RENAULT
Samochody dostawcze – zalety, wymiary
Największą zaletą jest możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb właściciela. Z drugiej strony są one mobilne i umożliwiają dojazd w miejsca niedostępne dla tirów.
Ich wymiary różnią się w zależności od modelu i producenta. Mieszczą się jednak w następujących widełkach od ok. 3,8 do ok. 7,5m długości a maksymalna ładowność wynosi około 19m3.
Najbardziej istotnymi parametrami samochodów dostawczych są moc silnika ( zazwyczaj od 80 do 150 KM) i ładowność (lub liczba miejsc siedzących). Średnia ładowność tych pojazdów wynosi 1200-3000 kg. W przypadku vanów używanych do przewozu osób, liczba miejsc siedzących waha się od 8 do 12.
Samochody dostawcze – oferta, kontakt
Na Truck1 ogłaszają się sprzedawcy samochodów z całej Europy. Tutaj znajdziesz zarówno samochód dostawczy używany, jak również inne maszyny rolnicze i budowlane.
Istnieje kilka możliwości skontaktowania z dealerem - można skorzystać z dostępnych na stronie oferty form kontaktu: telefonicznie, formularza kontaktowego, wiadomości email, Whatsappa, a także zaproponować własną cenę.