Mercedes-Benz

Mercedes-Benz


Mercedes-Benz to marka która jest cześcią międzynarodowego koncernu Daimler AG z siedzibą w Stuttgarcie (Niemcy). W światowym rankingu ogólnej sprzedaży samochodów zajmuje trzynaste miejsce, natomiast w rankingu sprzedaży ciężarówek – drugie. Daimler AG produkuje również autobusy, silniki oraz oferuje usługi finansowe. W skład koncernu Daimler AG wchodzą:

  • Mercedes-Benz Cars Group: produkcja samochodów osobowych marek Mercedes-Benz, Mercedes-AMG, Smart;
  • Daimler Trucks Group: produkcja ciężarówek o dużym tonażu, silników marki Mercedes-Benz. Oprócz tego, amerykańska spółka córka Daimler Trucks North America LLC (DTNA) jest największym na kontynencie północnoamerykańskim producentem samochodów ciężarowych o dużym tonażu, takich wiodących marek jak: Freightliner, Detroit Diesel, Sterling Trucks, Thomas Built Buses, Western Star Trucks. Do grupy produkującej ciężarówki i autobusy wchodzi również Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation.
  • Mercedes-Benz Vans Group: produkcja pojazdów ciężarowych o małym tonażu marki Mercedes-Benz.
  • Daimler Buses Group produkuje autobusy marek Mercedes-Benz, Orion Bus Industries, Setra.

Daimler Financial – ważny oddział, ds rozwoju sprzedaży Services, obejmujący Mercedes-Benz Bank AG, Mercedes-Benz Financial, Daimler Truck Financial, Daimler Fleet Management GmbH.

Według danych na rok 2013. do koncernu Daimler należą udziały w BharatBenz, Denza, KAMAZ, Beijing Automotive Group, Tesla Motors, Renault-Nissan Alliance.

Mercedes-Benz jest kluczową marką, która łączy pojazdy ciężarowe o dużym, średnim i małym tonażu, pojazdy handlowe, autobusy na bazie podwozi samochodów ciężarowych, oraz samochody osobowe. Produkcja Mercedes-Benz obejmuje pełny cykl produkcyjny - od konstrukcji silnika do malowania.

Historia

Historia marki Mercedes-Benz sięga lat 1883 i 1890, kiedy zostały założone dwie niezależne od siebie firmy Benz & Cie oraz Daimler Motoren Gesellschaft. Przed połączeniem się, firma Benz produkowała samochody marki Benz, a firma Daimler – samochody marki Mercedes. W 1926 roku, samochody produkowane pod marką Mercedes-Benz, po oficjalnym porozumieniu pomiędzy dwoma firmami Od tego momentu zaczyna się historia firmy Daimler-Benz AG. W 1944 roku budynek firmy został całkowicie zniszczony w wyniku bombardowania, a w 1946 był już odbudowany.

Po wykupieniu udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler w 1998r. i ich sprzedaży w 2007r., firma zmieniła swoją nazwę na Daimler AG. Główną marką samochodów jednak pozostała Mercedes-Benz.

Produkcja ciężarówek Mercedes rozpoczęta 1 października 1896 roku. Daimler-Benz od 1926 roku produkował ciężarówki o masie 3-5 ton. Po wojnie produkcja ciężarówek zwiększyła się.

Od 1965 roku w Wörth zaczęła się produkcja ciężarówek z kabinami w kształcie sześcianu, w trzech wersjach: z całkowitą masą 6-11 tony, 8-15 tony, 15-22 tony. W latach 1984-1998 sformował się projekt nowoczesnej generacji ciężarówek. Od roku 1998 wychodzą obecne modele Actros, Atego, Axor, Antos. Głównym miejscem produkcji pozostaje niemiecki Wörth, gdzie odbywa się montaż końcowy modeli Actros, Atego, Axor, Econic, Zetros oraz Unimog. Przez lata 2012-2013 wszystkie modele zostały zmodernizowane a drugą generację zobaczył świat.

Mercedes-Benz Atego
Mercedes-Benz Atego
Mercedes-Benz Actros
Mercedes-Benz Actros
Mercedes-Benz Antos
Mercedes-Benz Antos
Mercedes-Benz Arocs
Mercedes-Benz Arocs

Atego

Model Atego – to lekka ciężarówka o masie użytkowej 6,5-15 tony, seria 904 i 906 napędzana silnikami 4- i 6-cylindrowymi jednostkami o mocy od 90 do 240 kW, z pięcio oraz sześciobiegową skrzynią.

Actros

Mercedes-Benz Actros – samochód ciężarowy produkowany przez firmę Mercedes-Benz od 1996 . W 2011 roku został udostępniony najnowszy model Actrosa. Pierwsza generacja w latach 1996-2011 miała wbudowany silnik o mocy od 230 do 480 kW o całkowitej masie 41 tony. Aktualnie do Actrosa montowanych jest również kilka rodzajów silników. Wszystkie one spełniają normę czystości spalin Euro5 i Euro6 o mocy od 175 do 460 kW o całkowitej masie do 44 ton. Zużycie paliwa zmniejszyło się o 7% i 5%. Ciężarówki wyposażone w automatyczną skrzynie biegów Mercedes PowerShift 3.

Axor, Antos, Arocs

Model Axor – ciężarówka o średnim tonażu, napędzana silnikami 6-cylindrowymi jednostkami o mocy od 170 do 315 kW. Axor jest niezwykle wydajnym pojazdem w średniodystansowym transporcie dalekobieżnym. Modyfikacje Antos i Arocs wyposażone w silniki spełniające normy Euro6. Model Antos wykorzystuję się w dystrybucji ciężkich ładunków. Model Arocs wykorzystuję się w gospodarce miejskiej oraz rolnej.

Mercedes-Benz Unimog
Mercedes-Benz Unimog
Mercedes-Benz Zetros
Mercedes-Benz Zetros
Mercedes-Benz Econic
Mercedes-Benz Econic

Unimog

Model Unimog - ciężarówka z napędem na wszystkie koła, wykorzystuje się w gospodarce komunalnej, dla budowy i obsługi dróg oraz wojska.

Zetros

Model Zetros to specjlana seria pojazdów ciężarowych do poruszania się po ciężkich terenach. To jest ciężarówka z maską, z napędem 4х4 albo 6х6. Model przedstawiono w 2008r. na targach motoryzacyjnych w Paryżu. Ten model był zamawiany głównie przez Bundeswehr (federalne siły zbrojne Niemiec). Cała seria wyposażona w silnik OM 926 LA. To wysokoprężna jednostka o pojemności 7,2 l. Maksymalna moc 240 kW i 9-stopniowa skrzynia biegów. Spełnia warunki ekologiczne EURO 3 albo EURO 5.

Econic

Model Econic – zmodyfikowany pojazd ciężarowy z bardzo niskim zawieszeniem. Rozpracował go Sachsenring AG specjlanie dla służb komunalnych oraz lotnisk. Całkowita waga wynosi od 18 do 26 ton. Dany model może być wyposażony w napęd gazowy albo hybrydowy.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.

t1 old