Reklama

Maszyny rolnicze


Rodzaj
Zobacz więcej:

Nowoczesna technika rolnicza pozwala na wykonanie pełnego cyklu operacji i maksymalną mechanizację pracy. To daje szansę na zmniejszenie całkowitych kosztów na jednostkę produkcji i przyspieszyć proces produkcji.

Według swego przeznaczenia maszyny rolnicze dzielą się na maszyny do zbierania plonów (kombajny, ciągniki, pługi, itp.) oraz urządzenia do hodowli zwierząt, pozyskiwania drewna.

Większość operacji rolnych przeprowadza się przez ciągnik. Jego zaletą jest manerwowość, obecność podwieszanego wału odbioru mocy do urządzeń podwieszanych oraz urządzenie do galowania przyczep i i naczep. Sprzodu ciągnika może być podwieszany zrzut.Najczęściej stosowane są średnie ciągniki o mocy około 100 KM, mające kompaktowe wymiary. Wynika to z ograniczenia przestrzeń gospodarstw rolnych, dróg na terenach leśnych, ogrodach.

Wśród techniki przyczepowej można wymienić:

  • pługi, brony, kultywatory, używane do uprawy mechanicznego opracowania gleby;
  • siewniki, technikię nawożenia gleby oraz rozpylania środków chemicznych;
  • technikę zbioru plonów: kosiarki ,przetrząsacze.

Samojeźdna technika dla zbioru pokarmu oraz żniwa to maszyny do zboru plonów i prasy rolujące.

Współczesny kombajn to wysokotechnologiczna technika rolna z kandycynowaną kabiną. Znajdująca się wewnątrz konsola do sterowania i monitorowania umożliwia znależenie i zapis każdej awarii elementu funkcjonalnego.

Wartość kombajnu zależy od stopnia oczyszczania i minimalizacji strat ziarna.

Jednym z najważniejszych elementów każdej techniki rolniczej jest napęd do urządzeń podwieszonych. Siłe przenoszono jest zazwyczaj za pośrednictwem wysokociśnieniowego przewodu hydraulicznego. Szybkość reakcji i niezawodność to je najważniejsze cechy.

Wiodącą pozycję na rynku światowym mają John Deere, Case, Claas, Deutz, Fendt, New Holland.

Czytaj