MAN


MAN SE spółka akcyjna, która wypuszcza ciężarówki, autobusy oraz silniki pod marką MAN. Siedziba spółki znajduje się w Monachium i składa się z kilku oddziałów:

  • MAN Truck & Bus specjalizuje się w produkcji samochodów ciężarowych pod marką MAN, ERF w Wielkiej Brytanii , STAR w Polsce, oraz autobusów Neoplan.
  • MAN Diesel & Turbo specjalizuje się w produkcji silników głównych, silników diesla i turbin.
  • MAN Ferrostaal AG specjalizuje się w opracowaniu i budowie wysokotechnologicznych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Historia

Założona w 1758 roku firma, dopiero w ubiegłym stółeciu zaczęła specjalizować się w samochodach, kiedy rozpoczęto produkcje ciężarówek w Nürnbergu. W 1923 roku powstała pierwsza ciężarówka marki MAN napędzana silnikiem diesla o mocy 40 km. Produkcję seryjną uruchomiono w 1925 roku. Pojemność załadunkowa tej serii sięgała 5 ton, i była wyposażona w sprzęgło wychylne. Przed II wojną światową, MAN wydał kolejny nowy produkt, był to silnik diesla ze sferyczną komorą spalania.

W czasie II wojny światowej powstał Jeden z najbardziej znanych czołgów „Panther".

W 1951 roku firma wypuściła silniki dla ciężarówek z turbosprężarką, a kilka lat później wznowiła modyfikację silnika ze sferyczną komorą spalania, tym samym robiąc go mniej hałaśliwym.

Do końca 1950 roku, firma opanowała produkcję tramwajów pod marką MAN. Powojenny czas wpłynął na rozwój firmy , dzięki przyjęciu kilku firm.

Początekiem dzisiejszego koncernu MAN SE, było połączenie MAN i «Gutehoffnungshütte Aktienverein».

Efektywna struktura organizacyjna pozwoliła wprowadzić na rynek nowe modele autobusów i ciężarówek M90/F90 „Silent". Kontynuując produkcje silników o niskim poziomie hałasu , w roku 1992 firma produkuje ciężarówkę SLW2000 dla miasta. Postęp technologiczny był również i przy produkcji autobusów. Na przykład wzrost norm bezpieczeństwa w autobusach 422 FRH „Lion Star".

W 1994 r. Została przedstawiona nowa generacja ciągników o ładowności 18 ton z silnikiem spełniającym normy emisji spalin EURO2.

MAN jest innowatorem w dziedzinie ochrony środowiska. W tymże roku została przedstawiona ciężarówka L2000 z napędem hybrydowym oraz z silnikiem zasilanym gazem ziemnym.

Dalszy rozwój pozwolił w 1996 r. wprowadzić na rynek serię ciężarówek M2000 o średnim tonażu i całkowitej masie od 12 do 25 ton, a w 1997 r. nową generację niskopodłogowych autobusów.

Od 1997 r. zaczeła się produkcja samochodów nowej generacji «MAN Trucknology®», Model ciężarówki TG-A i autobus turystyczny «Lion’s Star»

W 2004 r. świat zobaczyła nowa seria silników D20 Common Rail. Postęp technologiczny pozwolił rozszerzyć linię modelową kosztem ciężarówek TGA, TGL, TGX, TGS, TGM, CLA, oraz specjalną techniką.

Linia modelowa MAN standrdowo dzieli się na ciężarówki o dużym, średnim i małym tonażu, w zależności od masy całkowitej. Według przeznaczenia dzielą się na pojazdy dalekobieżne, dystrybucyjne oraz pojazdy specjalne dla budownictwa i służb komunalnych.

Od 2013 r. wychodzą zmodernizowane technicznie i zewnętrznie modele TGX, TGS, TGM, TGL.

W 2008 r. modele TGX i TGS zastąpił ciągnik siodłowy TGA.


MAN TGX

MAN TGX
MAN TGX

Ciągnik siodłowy TGX jest przystosowany do przewozów dalekobieżnych. Masa całkowita od 15 do 17 ton z silnikiem o mocy 360 - 680 koni mechanicznych. W porównaniu do starszych modeli ten model zapewnia większy komfort jazdy dzięki ergonomicznej kabinie, siedzeniu TGX EfficientLine oraz zmniejszeniu oporu aerodynamicznego o 4% i hałasu o 30%. Silnik wyróżnia się dużym oszczędzaniem paliwa, i zmniejszoną emisją dwutlenku węgla. Ponadto samochód wyposażony jest w systemy bezpieczeństwa biernego i czynnego (taki jak np. Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESP), tempomat z regulacją odległości (ACC), system zapobiegający blokowaniu kół (ABS), system nadzoru pasa ruchu (LGS), system ciągłej kontroli amortyzacji (CDC).

Samochody z silnikami o mocy 320 - 480 koni mechanicznych spełniają normy EEV (Enhanced Envirimentally friendly Vehicle) i mogą wjeżdżać do opowiednich stref ekologicznych.


MAN TGS

MAN TGS
MAN TGS

Model TGS – to model TGX, przeznaczony jest do przewozu ciężkich ładunków. Mogą być w wersji wywrotki, ze stałym i podłączanym napędem na wszystkie koła. Masa całkowita waha się od 18 do 41 ton.


MAN TGM

MAN TGM
MAN TGM

Model TGM reprezentuje serię ciężarówek generacji Trucknology® o średnim tonażu . Masa całkowita od 13 do 26 ton, wyposażony w silnik o mocy od 250 do 340 koni mechanicznych. Model jest uniwersalną ciężarówką, przeznaczoną do miejskiego i regionalnego transportu oraz do przewozów dalekobieżnych. Silnik jest skonstruowany według technologii MAN PURE DIESEL z innowacyjnym systemem recyrkulacji spalin (EGR) i systemem wtrysku paliwa typu Common Rail. co daje prawo swobodnego wjazdu do ekologicznych stref miejskich. Pojazd jest wyposażony w elektronicznie sterowany układ hamulcowy (EBS) oraz układ stabilizacji toru jazdy (ESP). Podobno jak w innych modelach, TGM ma zmniejszony poziom hałasu i zwiększony komfort kabiny.


MAN TGL

MAN TGL
MAN TGL

Model TGL - seria lekkich i średnich samochodów ciężarowych, o masie całkowitej od 7,5 do 12 ton, z silnikiem o mocy od 150 do 250 koni mechanicznych i pneumatycznym zawieszeniem. Skonstruowane według technologii MAN PURE DIESEL®, z układem recyrkulacji spalin i systemem wtrysku paliwa typu Common Rail. Pojazdy tego typu maja prawo do swobodnego wjazdu do miejskich stref ekologicznych. Samochody wyposażone w elektronicznie sterowany układ hamulcowy (EBS) oraz w układ stabilizacji toru jazdy (ESP). Dla zwiększenia komfortu montowane podwójne kabiny.


Żeby zwiększyć moc silnika, można zrobić tuning samochodów, ustawić automatyczną zmianę biegów, usunąć limit prędkości 85 km/h oraz obniżyć czujniki jakości paliwa.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.