Maszyny komunalne i pojazdy specjalistyczne


Technika komunalna to maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia najefektywniejszej pracy w gospodarstwie miejskim, dróg, infrastruktury. Samochody komunalne klasyfikuja się zgodnie z funkcjami: wywóz śmieci, sprzątanie ulic, przetwarzanie i piłowanie drzew, wywóz stałych lub ciekłych odpadów komunalnych. Konfiguracja może się zmieniać, sprżet specjalny i zawieszany, rodzaj napędu pierwotnego i wtórnego , a także moc jednostki napędowej. Wydzielają kompaktory odpadów, maszyny do czyszczenia sieci kanalizacyjnych, maszyny do pompowania zanieczyszczonej wody, maszyny myjące i podlewające, maszyny do napraw awaryjnych, zbiorniki do płynnych odpadów, śmieciarki, odśnieżarki, wózki widłowe. Istnieje także specjalna konstrukcja na zamówienie, odpowiedzialna za określone zadania.

Powstanie i rozwój techniki komunalnej można porównać do rewolucji przemysłowej i wzrostem populacji miejskiej. Problemy sanitarne, higieny, bezpieczeństwa ruchu drogowego wystawiają coraz surowsze wymagania dla konstruktorów maszyn komunalnych. Na obecnym etapie do tego jest wykorzystywana ciężarówka o średnim i małym tonażu, która jest w stanie lekko i zwrotnie poruszać się po mieście.

Śmieciarki mają nadwozie ciężarówek MAN TGS, Volvo FM, Volvo FL, DAF 75, Mercedes Benz Atego. Wyposażone w silnik diesla o mocy 230-330KM i napędem 6x4, 6x6. Ładowność koło 15 ton. Często zostają szczelnie wyposażone, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń pojemnika.

wśród techniki komunalnej znajdują się maszyny do sprzątania ulic. Mają zróżnicowane parametry techniczne: z silnikami o mocy 200 KM i ładownością 10 ton. Charakterystyczną cechą konstrukcji maszyn jest frontalnie rozmieszczone szczotki, które kierują śmieci do pojemnika. Szczotki mogą być również umieszczone w środkowej części ciężarówki.

Czytaj