DAF


Produkcja ciężarówek DAF zaczeła się w 1928 r . Założycielami firmy byli – inżynier Hub van Doorne oraz inwestor projektu - dyrektor browaru Arnold Huenges. Na początku firma produkowała przyczepy samochodowe oraz ciągnikowe. W 1932 r. Bracia Huub van Doorn i Wim van Doorne zmienili nazwę firmy na Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (Fabryka przyczep Van Doorne'a). Od tamtego czasu zaczyna się historia marki DAF, która po odejściu Huengensa stała się rodzinnym biznesem van Doorne`ów.

Po II wojnie światowej zaczął się duży popyt na ciężarówki, autobusy i przyczepy, właśnie dlatego firma poszła w tym kierunku. W 1949 r. wyprodukowano pierwszą ciężarówkę DAF А30. W tymże roku firma zmienia nazwę na Van Doorne’s Automobiel Fabriek, zostawiając dotychczasowy skrót DAF. A rok później DAF wybudował nowy zakład produkcji samochodów o ładowności 3, 5 i 6 ton. Tygodniowa produkcja samochodów wynosiła 12 sztuk, co pozwoliło 3 maja 1955 r. wyprodukować 10000 ciężarówkę. W latach 1950 zakład kontynuję produkcję ciągników balastowych, gdzie tonaż dochodzi do 10 ton, co w tamtych czasach było rzadkością. Oprócz tego, firma dostaje regularne zamówienia od armii, co sprzyja rozwojowi ciągników. Dalsze znakowanie modeli odbywa się według zasady xx00.

Pod koniec lat 1950 inżynierowie fabryki zdecydowali się na eksperyment i skonstruowali pierwszy samochód osobowy. Ogólna liczba których za cały okres wyniosła 800 000 sztuk. Odróżniającą cechą jakości i komfortu samochodów osobowych była absolutnie bezstopniowa skrzynia biegów.

Na początku lat 1960 DAF wyposaża swoje ciężarówki w nowe silniki i wprowadza do eksploatacji wysokoprężny silnik z turbosprężarką. W połowie lat 1960 produkcja ciężarówek DAF osiąga 50 000 sztuk, między innymi, dzięki otwarciu nowej fabryki w Belgii.

Od lat 1970 ciężarówki wypasażone w kabiny z mechanizmem odchylania, żeby umożliwić lepszy dostęp do silników. Ponadto zmodernizowane kabiny, wyposażone w dodatkowe urządzenia, dzięki którym przejazdy na długie odległości stały się bardziej wygodne. Nowe modeli DAF zaopatrzone w dodatkowy sprzęt, który wykorzystuję się w budownictwie podczas przewożenia ładunków specjalnych.

W latach 1980 DAF produkuje nową generację ciężarówek długodystansowych, a w 1987 r. prezentuje słynny, najwyższej klasy model DAF 95. Ten model ma kabinę typu Space Cab – kabinę z wysokim dachem dla jeszcze większego komfortu kierowcy. Tego samego roku firma przejmuje zakłady Leyland i Freight Rover i wychodzi na rynek z nową nazwą DAF B.V.

W latach 1990 firma wypuszcza nową liniję ciężarówek o dużej ładowności, o małym oraz średnim tonażu z nowoczesnym wyglądem i nowymi silnikami.

Zaostrzenie norm emisji spalin zmusiło firmę do wprowadzenia nowych technoligii spalania paliw, zachowując przy tym moment obrotowy oraz moc silnika.

W 1996 roku Daf zmienia właściciela na dużego producenta ciężarówek PACCAR. W roku 2000 na ciężarówkach DAF zmienia się znakowanie modeli z formatu xx00 na format literowy. Na rynek wchodzą ciężarówki o małym tonażu, średnim oraz wielkim LF, CF, XF. Ciężarówki wypasażone w ulepszone silniki, które odpowiadają normom emisji spalin EURO4 i EURO5. Pomimo tego na rynek wprowadza się innowacyjny silnik hybrydowy.

Komponenty do ciężarówek DAF produkowane na terenie całej Unii. Jednak wiodąca liczba produkowanych komponentów wraz z siedzibą znajduje się w mieście Eindhoven (Holandia)

Linia modeli DAF LF, CF, XF wychodzi w różnych wersjach, w zależności od przeznaczenia i wymagań ekologicznych. Możliwa jest komlektacja z silnikami EURO5 i EURO6.

DAF XF
DAF XF
DAF CF
DAF CF
DAF LF
DAF LF

DAF XF

Model XF został opracowany dla przewozu towaru o dużych gabarytach na długie odległości. Ten model wypasażony w silnik PACCAR MX-13 o pojemności 13 litrów oraz silnik PACCAR MX-11 o pojemności 11 litrów, silniki odpowiadają wszystkim standardom EURO6. Model ma odnowione podwozie i może mieć dodatkowe urządzenia.

DAF CF

Nowa seria modelu CF EURO6 została opracowana dla pozamiejskich przewozów o średnim tonażu. W tym modelu jest trzy wersje do wyboru kabiny oraz silnika, również ten model może mieć przekładnie tylnej osi. Parametry modelu pozwalają obniżyć bieżące zatraty oraz zwiększyć komfort jazdy.

DAF LF

Model LF został opracowany dla dystrybucji towarów. Dzięki swojim właściwościam manewrowym ten model idealnie pasuje dla warunków miejskich oraz obsługi handlowej. Konstrukcja nadwozia pozwala szybko załadować oraz rozładować towar. Duży asortyment silników oraz skrzyni biegów pozwala dostosować konkretny model do określonych warunków użytkowania. Na dodatek wyposażenie kabiny pozwala zwiększyć komfort kierowcy.

Ciężarówki DAF mają zastosowanie w gospodarce komunalnej, budownictwie, gospodarce rolnej, dystrybucji.

Komentarze

Klikając dowolny link na tej stronie, potwierdzasz swoją zgodę i pozwolenie na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym wykorzystanie plików cookies i innych technologii śledzenia. Ma to na celu polepszenie i personalizację korzystania z tego portalu, naszych innych stron i stron zewnętrznych reklamodawców, którzy z nami współpracują. Nasze firmy partnerskie mogą również przechowywać pliki cookie na Twoim urządzeniu lub używać podobnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych. Dowiedz się więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe.