Części zamienne

Rodzaj
Reklama
Seit 1978

Engines

Transmissions

Axles

Cab spares

Spare parts for MAN and Mercedes-Benz trucks

Webasto service center for trucks

Service and Repair

Współczesną technikę, bądź to samochody ciężarowe lub maszyny budowlane i rolnicze zbierano na fabryce z komponentów i modułów. Z biegiem czasu technika podlega zużyciu, ale nie do końca. Jedna część może pozostać zużyta w większym stopniu niż inni. Jedna cześć może pozostać bardziej znoszona od drugiej.Więc w tym czasie kiedy jedny element jeszcze działa, drugi może już potrzebować wymiany. Części zamienne produkowano na zakładach firmy-dostawcy i sprzedawano na rynku pierwotnym. Wtórny rynek jest zapełniony z reguły częściami zamiennymi które już były w użyciu, mającymi różny stopień zużycia. Ostatni zależy od pierwszepoczątkowej jakośći , oraz od obciążenia na element, jak również od dbałości o nim. Czasami po wypadku, część maszyny zostaje całkowicie zepsuta, podczas gdy inne mogą być prawie nowe. Nabywając części zamienne na rynku wtórnym, kupujący musi ocenić ryzyko kupienia podrobek,wadliwych oraz całkowicie zużytych detali.

We wszpółczesnej technice ważny jest system mechatroniczny (mechatroniki). Mechatronika jest to połączenie technologii mechaniki, elektroniki oraz informatyki w jeden węzieł. Naprzykład kod programowy wydaje polecenie impulsowi elektrycznemu przekazać pewną siłę do układu hamulcowego lub na skrzynię biegów. Wybranie detali oraz węzłów tego rodzaju wymaga wysokiej kwalifikacji mechaników i kierowców, a także rozumienia całego procesu i specyfikacji technicznych. Po za tym pojawia się co raz większa ilośc detali i węzłów które nadają się wyłącznie do maszyn(techniki) jednej marki.Są one indeksowane i oznaczone znakami (literami lub cyframi). Dlatego poszukiwanie detali wymaga dokładności. Dla pewności wykorzystywano kod VIN lub numer seryjny głównego pojazdu. Z drugiej strony, producenci często dostarczają części zamienne do kilku marek i modeli samochodów, co może być oznaczono w specyfikacji. Niemniej jednak, poszukiwanie części zamiennych wymaga odpowiedniej kwalifikacji i doświadczenia.

Przed dokonaniem zakupu warto dowedzieć się więcej nie tylko o części zamiennej, ale także o sprzedawce. Jeżeli części zamienne są produkowane w innym kraju, należy zwrócić uwagę na sprzedawców, sprawdzonych na rynku międzynarodowym. Z reguły zapewniają one szereg usług (np. wyszukiwanie, dobór, dostarczanie węzły lub elementów), na złożone elementy, np.silniki, dawano gwarancję po testach i, jeśli to jest konieczne, naprawie.

Czytaj