Ciężarówki, samochody ciężarowe


Ciężarówka (samochód ciężarowy) – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 (łącznie z kierowcą)

Ciężarówka składa się z części ciągnącej i platformy ładunkoewj. Omawiamy ciężarówki z nierozłączną platformą ładunkową o całkowitej masie od 7,5 ton. Podstawową klasyfikacje ciężarówek można podzielić na zdolność załadunkową:

  • lekkie samochody ciężarowe o masie całkowitej od 7,5 do 15 ton: Renault Master, VW Crafter, Mercedes-Benz Sprinter
  • samochody ciężarowy o średnim tonażu o masie całkowitej od 15 do 40 ton: Volvo FL lub Volvo FE, przeznaczone do miejskich i regionalnych przewozów
  • samochody ciężarowe o dużym tonażu o masie całkowitej od 40 do 100 ton, przeznaczone do ciężkiej budowy: Volvo FMX, Renault C, Iveco Trakker
  • wywrotki, o masie całkowitej od 100 do 400 ton: BelAZ 7560, 7571, Cat 797 F

Platformy ładunkowe w zalezności od przeznaczenia mogą być otwarte, zamknięte, firanki, chłodziarki oraz wywrotki. Cieżarówki mogą mieć specjalne cysterny do przewozu płynów, w tym niebezpiecznych.

Napęd kół 4x2; 8x9 w zalezności od mocy silnika. Na przykład wywrotki budowlane lub wywrotki kamieniołom najczęście mają napęd 4x4, 6x4, 6x6, 8x6.

Podwozie lub konstrukcja ciężarówki wykonane z odpornego na uderzenia i znoszenia materiału, oraz pokrywa się antykorozyjną i nanoceramiczną powłoką.

Przy konstrukcji samochodu ciężarowego, szczególną uwagę zwraca się na przenoszenie siły na koła. Miejskie modele wyróżnia wysoki moment obrotowy, co pozwala zachować manewrowość w mieście. Skrzynia biegów wywrotek oraz ciężarówek budowlanych zaprojektowana z małymi przerwami między przekładnią do korzystania w różnych warunkach, na przykład, z ładunkiem pod górke lub na bezdrożu. Osie napędowe montuję się zwykłą i kołową przekładnią redukcyjną. Która zwiększa całkowitą mase o połowe.

Do użytku miejskiego lub dalekobieżnego, samochody ciężarowe wyposażone w system bezpieczeństwa biernego i czynnego: samoregulacja świateł, oporowrotnik. Ponadto nowoczesny samochód ciężarowy spełnia wszystkie wymagania w zakresie komfortu kierowcy i ergonomii kabiny: z dźwignią zmiany biegów do łóżka.

Reklama

говорим по-русски

www.dingemanse.nl

+31 164612460

By clicking any link or object on this website, you unconditionally agree and authorize us to process your personal data, including the use of cookies and other tracking technologies. It is implemented to enhance and personalize your experience on this website, other our websites and websites of third-party advertisers cooperating with us. Our partnering companies may also store cookies on your device or use similar technologies to collect and process the personal information. Learn more about how we treat your private information.