Używane ciągniki siodłowe


Ciągnik siodłowy – to pojazd ciężarowy do transportu ciężkich i nieporęcznych ładunków za pomocą naczepy. Ciągnik z naczepą nazywa się pociągiem drogowym. Ciągnik jest pojazdem składającym się z następujących elementów konstrukcyjnych, które określają jego funkcjonalność oraz zakres stosowania:

Kabina. Kabiny są dwóch rodzajów: z maską i bez owej. Kabiny z maską są razpowszechnione głównie w Stanach Zjednoczonych, Australii, gdzie nie ma ograniczeń co do długości pociągów drogowych. Większość kabin produkowanych i stosowanych w Europie stanowią kabiny bez maski lub nachylone. Kobiny z maską mają silnik z przodu, pod maską, co ułatwia dostęp do niego w celu naprawy.W kabinach bez maski silnik znajduje się pod kabiną nad przednią osią.Różnica w konstrukcji kabiny wyznacza również rozkład wagi pomiędzy osi i środek ciężkości, a tym samym wpływa na trwałość konstrukcji oraz sterowalność ciągnika i całego pociągu.

W zależności od przeznaczenia i klasy ciągnika, kabina może mieć różne rozmiary i komplektację. Z reguły, są one podzielone na krótkie, dzienne z miejscem do spania, do spania i specjalne. Nachylona kabina sypialna w większości przypadków ma długość do 2,3 metrów (najbardziej rozpowszechniona Scania - 2,26 m), ale czasem osiąga 3,42 m (Long Cre Cab). To pozwala wyposażyć kabinę w miesca do spania i dodatkowe urządzenia.Wysokość kabin waha się od 1,5 do 2,3 m . Kabina dzienna jest trochę krótsza i niższa, nie ma dodatkowych opcji i wygod, jej wymiary - 1,9 x 1,5 m. Szerokość kabiny zwykle jest ograniczona do 2,43 metrów. Z reguły długość kabiny jest zawsze większa niż jej wysokość co najmniej 10-15 cm (Scania). Jednak największe kabiny mogą mieć kształt kostki z wymiarami 2,3 x2, 3x2, 3 m.

Można powiedzieć, że silnik jest najważniejszą częścią funkcjonalną ciągnika. Od jego potęgi zależy ładowność ciągnika, jego całkowita masa, zużycie paliwa. Ciągniki siodłowe są wyposażone w silniki na ołeju napędowym. Nowoczesna technologia wtrysku paliwa, układ chłodzenia i układ wydechowy może zwiększyć potęgę i zmniejszyć zużycie paliwa w porównaniu do poprzedników.

Ponadto, wpółczesne przepisy dotyczące ochrony środowiska są dość surowe i powodują, że wyposażenie silników układem neutralizacji wydechu staje się niezbędne. Dla ciągników siodłowych pojemność silnika waha się od 9 do 16 litrów, natomiast potęga stawia 230-750 KM (Dla ciągników Volvo, Scania). One generują moment obrotowy do wrażających 3550 N / m już przy 1000 obr/min. Możliwości te pozwalają na zwiększenie całkowitej wagi pojazdu do 100 lub więcej ton (z przekładniami redukującymi do 180 ton). To zwiększa funkcjonalność ciągników podczas poruszania w dół, transportu ciężkich ładunków, jazdy terenowej.

Transmisja przekazuje moc silnika na koła, wyznaczając tym wydajność całego pociągu. Ona się składa z osi napędowych, wału odbioru mocy, skrzyni biegów. Są skrzyni biegów 3 typów: mechaniczne, mechaniczne z podwójnymi przekładniami i całkiem automatyczne.Mechaniczna skrzynia biegów działa na podstawie praw klasycznej mechaniki. Jednak wraz z opcjami sprzęgła automatycznego oraz opragramowania one stanowią mechaniczną skrzynię biegów,która nawet może nie mieć pedału sprzęgła. Duplikawane skrzynie biegów mają małe wskaźniki stosunku liczby uzębienia do liczby zębów koła zębatego, co zwiększa ilość transmisji do 12-14 i maksymalizuje wydajność. Wiele skrzyń biegów wyposażono w zwalniacz, który tworzy siłę hamowania już na WOM. To sprawia, że hamowanie staje się bardziej płynne i szybkie.

Osie i przekładnie są odpowiedzialne za podzielenie wagi i ładowność. Osie mogą być wyposażone w proste mechaniczne przekładni lub być uzupełnione przekładniami redukującymi, które pozwalają na zwiększenie całkowitej masy. Na przykład, ciągniki z jedną osią i potęgą 250 KM są wyposażone w proste mechaniczne przekładni.

Ciągniki o potęzie do 750 KM z całkowitą waga ponad 150 mają być wyposażone w przekładnie redukujące.

Siodło. Jest to mechaniczne urządzenie sprzęgłowe, położone w górę od osi zaczepu ciągnika , za pomocą którego zapewnia się połączenie z naczepą. Stanowi okrągłą metalową płytkę z otworem do mocowania naczep wielkości od 50,8 do 88,9 mm. Siodło ma również zapewniać manewrowość całego pociągu drogowego na drodze.

Głównymi producentami ciągników są:

  • Daimler AG z markami Mercedes-Benz, Freightliner Trucks, Sterling Trucks, Unimog, Western Star, Fuso, BharatBenz
  • Volvo Group z markami Volvo, Mack, Renault, UD Nissan Diesel
  • PACCAR z markami DAF Trucks, Kenworth, Peterbilt, Leyland Trucks
  • Volkswagen Group z markamiScania, MAN
  • Dongfeng Motor
  • Тata Group z markami Tata Motors, Daewoo Commercial Vehicle
  • Hyundai Kia
  • Toyota Group z markami Hino Motors, Isuzu
  • Iveco Group z markami Magirus, Astra, Seddon Atkinson, Yuejin

Czytaj