
Nowe i używane ciągniki siodłowe
- Polska 302
- Austria 106
- Belgia 795
- Chiny 32
- Chorwacja 40
- Czechy 235
- Dania 52
- Estonia 40
- Finlandia 17
- Francja 397
- Grecja 12
- Hiszpania 271
- Holandia 1774
- Irlandia 4
- Islandia 2
- Litwa 137
- Luksemburg 1
- Niemcy 732
- Norwegia 19
- Portugalia 60
- Rumunia 81
- Szwajcaria 11
- Szwecja 38
- Słowacja 10
- Słowenia 13
- Turcja 2
- Wielka Brytania 21
- Węgry 73
- Włochy 161
- Zjednoczone Emiraty Arabskie 20
- Łotwa 27








Ciągniki siodłowe to samochody ciężarowe przeznaczone głownie do ciągnięcia naczep. Pojazdy te są powszechnie stosowane do transportu dużych i nieporęcznych ładunków. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą to tak zwany dalekobieżny samochód ciężarowy.
Pojazdy tego typu składają się z następujących elementów konstrukcyjnych:
Nadwozie. Występuje wiele typów nadwozi. Układ, w którym kabina umieszczona jest za silnikiem stosuje się głównie w Stanach Zjednoczonych i Australii, gdyż nie ma tam ograniczeń prawnych co do długości dalekobieżnych samochodów ciężarowych. W Europie znacząca większość stanowią nadwozia z kabinami umieszczonymi nad silnikiem (tzw. ciągniki siodłowe z krótkim nosem).
Silnik to najważniejszy element funkcjonalny każdego ciągnika. Zależą od niego ładowność pojazdu, czy zużycie paliwa pojazdu. Ciągniki siodłowe wyposaża się w silniki Diesla.
Układ napędowy przenosi moc z silnika na koła pojazdu, a tym samym determinuje jego wydajność roboczą. System ten składa się ze skrzyni biegów, osi napędowych i przystawki odbioru mocy. Skrzynia biegów może być manualna, półautomatyczna lub automatyczna.
Osie I reduktory wpływają na rozkład ciężaru i ładowność pojazdu. Oprócz standardowych reduktorów mogą być stosowane zwolnice, które także zwiększają moment obrotowy.
Siodło. Ciągnik łączy się z naczepą za pomocą siodła, element ten znajduje się nad tylną osią pojazdu. Połączenie ciągnik-naczepa nie stanowi sztywnego układu.
Truck1 pomoże Ci znaleźć najlepsze oferty sprzedaży ciągników siodłowych.