
Konstrukcja ciężarówek i naczep musi być przystosowana do przewozu rozmaitych ładunków. Z tego względu pojazdy dostępne na rynku mają zgoła odmienne wymiary oraz parametry. Dzięki temu poszczególne firmy mogą skorzystać z takich ciężarówek i naczep, które w największym stopniu odpowiadają specyfice konkretnego zlecenia. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie ciężarówki, a także naczepy dopuszczone do ruchu muszą mieć określone wymiary. Przekroczenie ustalonych norm może skutkować nawet zatrzymaniem pojazdu oraz odholowaniem na policyjny parking. Zatem jakie wymiary ciężarówek i naczep są zgodne z aktualnymi przepisami? W jakich sytuacjach kierowcy muszą legitymować się stosownym zezwoleniem?
Spis treści:
- Jaka jest maksymalna długość tira z naczepą w Polsce?
- Jaka jest maksymalna długość tira z naczepą w Europie?
- Ile wynosi dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w Polsce?
- Jakie kary są przewidziane za przekroczenie wspomnianych norm?
- Jak wybrać naczepę – czy DMC i wymiary to jedyne ważne aspekty?
- Podsumowanie
Jaka jest maksymalna długość tira z naczepą w Polsce?
Określenie wspomnianych limitów w zakresie maksymalnych wymiarów pojazdów ciężarowych ma zapobiegać tamowaniu ruchu drogowego przez zbyt duże samochody. Co istotne, takie limity pojawiają się praktycznie we wszystkich krajach na świecie. Jak więc wyglądają one w Polsce?
Od dłuższego czasu wspomniane limity w zakresie długości wyglądają następująco:
Jak widać, limity dotyczące długości tira różnią się w zależności od typu pojazdu. Górna granica w przypadku wszystkich pojazdów dopuszczonych do ruchu wynosi 22 metry długości. Wszystkie pojazdy przekraczające ten limit muszą uzyskać specjalne zezwolenie na przejazd. Uzyskanie takiego zezwolenia staje się możliwe po zwróceniu się do Inspektoratu Transportu Drogowego. To właśnie ten organ odpowiada za wydawanie wspomnianych zezwoleń.
Jaka jest maksymalna długość tira z naczepą w Europie?
W Polsce maksymalna długość tira z naczepą może wynosić 16,5 metra. Jak się okazuje, taki limit obowiązuje praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dlatego też kierowcy w całej UE muszą pamiętać o przestrzeganiu tej granicy.
Jedyna różnica pojawia się w krajach położonych za naszą wschodnią granicą. W Rosji, Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie limit ten wynosi aż 20 metrów. Jednak są to bardzo nieliczne wyjątki od powszechnie obowiązującej reguły.
Ile wynosi dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w Polsce?
Długość tira to tylko jeden z ważnych parametrów. Oprócz niej bardzo duże znaczenie ma również DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita zespołu pojazdów. Ona także jest objęta konkretnymi przepisami prawnymi.
W Polsce dopuszczalna masa całkowita dotycząca ciągników siodłowych wynosi 42 tony. Jest to granica obejmująca ciągniki o dwóch osiach i naczepy o maksymalnie trzech osiach. Tutaj wyjątek dotyczy ciągników siodłowych z trzema osiami. W ich przypadku DMC wynosi nieco więcej, bo 44 tony.
Jeśli chodzi o pojazdy ciężarowe z jednoosiową naczepą, dopuszczalne DMC wynosi 35-36 ton.
Jakie kary są przewidziane za przekroczenie wspomnianych norm?
Przez długi czas wspomniane normy były traktowane z pewnym przymrużeniem oka. Wynikało to między innymi z niskich kar przewidzianych za złamanie przytoczonych przepisów. Kierowcy w większości przypadków otrzymywali mandaty w wysokości kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.
Jednak niedawno wspomniany taryfikator kar znacząco się zwiększył. Teraz za takie wykroczenie może już grozić mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Z tego względu kierowcy powinni się mieć na baczności.
Jak wybrać naczepę – czy DMC i wymiary to jedyne ważne aspekty?
Wszystkie opisane wyżej normy są bardzo istotne dla osób zainteresowanych zakupem naczepy. Na ich podstawie należy bowiem oszacować DMC oraz wymiary zespołu pojazdów. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby mieć pewność, że uzyskana wartość nie przekroczy wyznaczonych norm.
Jak wybrać naczepę na rynku wtórnym? Poza wspomnianymi wymiarami należy także zwracać uwagę na stan techniczny danego egzemplarza. Oczywiście największą popularnością cieszą się wszechstronne naczepy plandeki. Jednak poza nimi duże zainteresowanie budzą także przyczepy rolnicze. W tej kategorii szczególnie warto uwagi są przyczepy Krone. Aktualne ogłoszenia sprzedaży takich naczep i przyczep można znaleźć w serwisie Truck-1.
Podsumowanie
Jednym z obowiązków zawodowych kierowców jest przestrzeganie określonych limitów w zakresie dopuszczalnych wymiarów ciężarówek oraz naczep. W przypadku długości limit ten wynosi 16,5 metra. Jeśli chodzi o DMC, tutaj granica wynosi 35-36 ton. Przestrzeganie tych norm z pewnością zostanie sprawdzone przy okazji kontroli ze strony ITD. Jeśli zatrzymany pojazd nie spełni jednego z parametrów, kierowca zostanie ukarany mandatem. W szczególnych sytuacjach funkcjonariusze mogą dodatkowo zadecydować o zatrzymaniu ponadnormatywnego pojazdu. To z kolei generuje poważne problemy. Z tego względu znacznie lepiej będzie zadbać o przestrzeganie wszelkich norm w zakresie wymiaru takich pojazdów.