
Ciągniki rolnicze to maszyny o dużej mocy służące do uprawy oraz zbioru produktów rolnych. Te ciągniki są napędzane silnikami spalinowymi i mają różne narzędzia do różnych zadań rolniczych. Ciągniki rolnicze muszą być zarejestrowane jak każdy inny pojazd. Jakie dokumenty trzeba złożyć w dziale komunikacji w celu rejestracji tego rodzaju pojazdu?
Spis treści:
Rejestracja ciągnika rolniczego
Warto na początku zaznaczyć, że rejestracja ciągnika, jak każdego innego pojazdu, odbywa się w lokalnym wydziale komunikacji.
Żeby zarejestrować ciągnik rolniczy w Wydziale Transportu, trzeba przede wszystkim dostarczyć odpowiednie dokumenty: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu (może być faktura lub też umowa sprzedaży), dowód rejestracyjny. Natomiast jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub też spółkę cywilną, musisz między innymi przedstawić dowód wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Ponadto trzeba również przedstawić swój dowód osobisty, a także okazać tablicę rejestracyjną (lub dowód utraty). W przypadku gdy pojazd jest już zarejestrowany w Polsce, musi on przede wszystkim mieć ważne ubezpieczenie OC. Dostarczona dokumentacja powinna także wskazywać, że badanie techniczne jest wciąć ważne przez minimum 30 dni.
W przypadku gdy traktory claas został zakupiony za granicą, to w tej kwestii wymagane jest także tłumaczenie umowy sprzedaży (nie dotyczy umów dwujęzycznych), a także dowodu rejestracji przez tłumacza przysięgłego. Kiedy dana Osoba, nie jest w stanie stawić się osobiście w urzędzie, powinna w tego rodzaju sytuacji udzielić upoważnienia lub pełnomocnictwa osobie zaufanej.
Jak przebiega proces rejestracji ciągników rolniczych?
W celu poprawnego procesu rejestracji ciągnika rolniczego lub też przyczepy rolniczej trzeba w tym przypadku udać się do Wydziału Komunikacji i Transportu po zebraniu wymaganych dokumentów, w ciągu 30 dni od daty zakupu. Po otrzymaniu danego wniosku dana jednostka dokona tymczasowej rejestracji ciągnika na 30 dni i w ten sposób przekaże wniosek do realizacji.
W tym okresie np. ciągniki rolnicze john deere mogą być użytkowane na podstawie czasowych zezwoleń i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Następnie po danym miesiącu trzeba będzie wrócić do Wydziału Komunikacji i Transportu, aby wymienić pozwolenie na kartę rejestracyjną. Warto pamiętać, że tego typu zgłoszenie może zostać odrzucone kiedy na przykład zakupu ciągnika jest poza granicami kraju. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to w tego rodzaju przypadku jest 14 dni na odwołanie się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Po zarejestrowaniu pojazdu trzeba go następnie ubezpieczyć od razu, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Ubezpieczenie OC pojazdów rolniczych takich jak ciągniki, kombajny z reguły wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od indywidualnej oceny przez ubezpieczyciela. Warto o takiej kwestii pamiętać, bo bez tego grozi bardzo duża grzywna.
Podsumowanie
Aby zarejestrować ciągniki rolnicze john deere, musisz przedstawić dowód własności i ubezpieczenie. Można to zrobić, przedstawiając na przykład rachunek sprzedaży. Będziesz także musiał przedstawić dowód własności pojazdu, który rejestrujesz. Można to zrobić, okazując prawo jazdy. Musisz także wybrać jednego ubezpieczyciela dla pojazdu, który rejestrujesz. Po zarejestrowaniu ciągnika otrzymasz unikalny numer seryjny, który identyfikuje Twój ciągnik. Numer ten musi być odnotowany w instrukcji obsługi pojazdu w sekcji „Dane rejestracyjne”.
Małe ciągniki rolnicze oraz profesjonalne ciągniki z przyczepami muszą być zarejestrowane w Wydziale Komunikacji i Transportu. Następnie maszyny z tablicami rejestracyjnymi są gotowe do jazdy.