
Historia
Historia największego szwedzkiego koncernu samochodowego sięga lat 30-tych XX wieku. Oficjalna data debiutu marki Volvo to 14 kwietnia 1927 roku, czyli dzień, w którym fabrykę w Hisingen opuścił pierwszy model koncernu – OV4 „Jacob". Na początku 1930 r. firma weszła na rynek z samochodami ciężarowymi serii 3 i Penta. W 1931 r. pojawił się model LV66 oraz model LV68, te modeli później stały się bardzo popularne. W 1934 r. wyszedł pierwszy autobus serii B1. Pomimo tego, w polowie lat 30 Volvo głównie było znane ze swoich pojazdów użytkowych, a do 1940 r. opracowała i wyprodukowała samochód terenowy.
Czas po II wojnie światowej, to stały wzrost i praca nad dalszym wdrążaniem wartości Volvo - jakości, bezpieczeństwa i troski o środowisko, zarówno w odniesieniu do procesu produkcyjnego, jak i produkowanych przez firmę pojazdów i maszyn. Z ciągnikiem T650 produkcja maszyn rolniczych osiągneła sukcesu. Ponadto, dzięki ładowarce LM845 i SM463, został rozszerzony segment specjalnej techniki. Rozszerzenie tego segmentu, poskutkowało na przejęcie przez Volvo europejskich producentów koparek i ładowarek.
Na początku 2000 r. Volvo Car Corporation zostało sprzedane koncernowi Ford Motor Company. Dalszym krokiem firmy Volvo było skupienie się na dużych i potężnych maszynach. Obecnie Grupa Volvo – drugi co do wielkości producent samochodów ciężarowych. Składa się z trzech działów Renault Trucks, Mack Trucks Inc. ( amerykański producent samochodów ciężarowych) oraz Volvo Trucks.
Samochody ciężarowe i ciągniki Volvo
Na dzień dzisiejszy Volvo oferuje 13 modeli na rynku, połączonych z serii FH, FMX, FM, FE, FL, wersja z maską VN i VH dla rynku amerykańskiego, również modele z silnikiem hybrydowym i silnikiem gaz-diesel.
Volvo FH

Seria FH produkowana od 25 lat. Na czole stoją ciągniki z 16 litrowym silnikiem D16 o mocy od 540 do 750 KM i momentem obrotowym do 3550 N/m. Samochody ciężarowe wyposażone w I-Shift. Klient może wybrać jedną z trzech modyfikacji kabin oraz syrejne podwozie zamienić na rozszerzone.
Wyróżniającą cechą ciężarówek Volvo jest bezpieczeństwo. Widok z kabiny umożliwia maksymalną widoczność i śledzenie drogi. Ponadto pojazdy dodatkowo wyposażone w system I-park.
Ciągniki mogą być wyposażone w tylną oś z pojedynczą przekładnią o dopuszczalnej masie całkowitej 44-70 ton, a także ze zwolnicami w piastach kół o dopuszczalnej masie całkowitej 70 -120 ton. Model FH16 wyposażony w przekładnie zębatą o dopuszczalnej masie całkowitej 70 - 100/180 ton. Seria FH16 ma bardziej wydajny silnik, zwiększony komfort kabiny. Silnik D13 jest dostępny w wersji zgodnej z EEV.
Volvo FMX

Model FMX – zaprojektowany specjalnie do robót budowlanych. Rozstaw osi 4×2, 4x4, 6×2, 6×4, 6x6, 8×2, 8×4 lub 8x6 z silnikiem D11 i D13 o mocy 330-540 KM. Ciężarówka z pojedynczą przekładnią główną ma dopuszczalną masę całkowitą do 100 ton. Ten model posiada funkcje dynamicznego sterowania, konstrukcje Tridem, która umożliwia kierowanie na wszystkie osie w nieograniczonej przestrzeni. Cechuje się zwiększoną wytrzymałością oraz jest wyposażony z pneumatyczne zawieszenie. Napęd na wszystkie koła zwiększa zdolność pokonywania przeszkód terenowych, a automatyczna skrzynia biegów zapewnia maksymalną wygodę jazdy. Ciężarówki wyposażone w kabiny, optymalnie przystosowane do budowy oraz w system oświetleniowy.
Volvo FM

Model FM można również odnieść do kategorii samochodów o dużym tonażu. Jest przeznaczony do transportu dalekobieżnego oraz regionalnego. Wyposażony w silnik o mocy 500KM. Wraz ze skrzynią biegów L-Shift i pojedyńczej redukcji może mieć 70 ton masy całkowitej, a z kołem zębatym – do 120 ton. Nowa generacja odpowiada standardom EURO6 i ma wiele dodatkowych opcji dla wygody i bezpieczeństwa jazdy
Volvo FE

Model FE – uniwersalny samochód wśród ciężarówek. Jest przystosowany do przewozów łądunków lekkich oraz średnich. Idealny dla biznesu i małej budowy. Masa całkowita od 18 do 26 ton. Mając reduktor z przekładnią zębatą masa może sięgać 44 ton. Samochód cięzarowy jest wyposażony w silnik o mocy od 240 do 340 KM.
Volvo FL

Volvo FL – samochód ciężarowy o małym i średnim tonażu, przeznaczony do przewozów ładunków w miejskich warunkach. Wyposażony w silnik o mocy od 240 do 290 KM. W ciężarówce może być zainstalowana skrzynia biegów Volvo I-Sync. Płynna zmiana biegów pozwala dostosować samochód do określonych funkcji. Samochód Volvo FL jest dostępny w wersji z kabiną dzienną, kabiną z wysokim komfortem jazdy oraz kabiną z dwoma rzędami siedzeń. Do plusów tego modelu zalicza się ergonomia. Kabina jest zrobiona tak, żeby kierowca oraz pasażerowie mogli szybko wsiąść i wysiąść. Samochód ma wystarczająco mocy, żeby zapewnić zwrotność na miejskich ulicach.
Samochody ciężarowy dwóch powyższych modeli FE i FL mogą występować następująco: zabudowana kabina, cysterna, śmieciarka, wywrotka oraz inne rodzaje dla robót budowlanych.
Technika budowlana Volvo

Od 1954 r. Volvo Construction Equipment produkuje szeroki spectrum samochodów do budowy: mini ładowarki, układarki rur, ładowarki kołowe, koparki kołowe, walce, wywrotki, równiarki, układarki.
Koparki produkowane na kołowej oraz gąsienicowej bazie z róznym promieniem skrętu. Maksymalna masa koparki gąsienicowej sięga 71,7 ton, a kołowej – 25,6 ton.
Ładowarki kołowe o masie całkowitej do 5 ton z silnikiem o mocy 63 kW., wyposażone w duża kabinę i uniwersalną szybkozłączke dla kilkunastu typów urządzeń przenośnych.
Ładowarki kołowe mogą być używane do róznych celów na budowie oraz w rolnictwie. Mają silnik o mocy od 115 do 397 kW, oraz czerpak o pojemności od 1,7 do 12,7 m3. Różnorodność sprzętu hydraulicznego pozwala na wykonanie ładowarki do określonych potrzeb.
Koparko-Ladowarka służy do robót ziemnych, podnoszenia ciężkich ładunków, oraz do załadunku. Wyposażona w kabinę Volvo Care Cab dla zwiększenia komfortu, silnik o mocy 62 i 73 kW. Masa robocza wynosi od 7080 do 9800 kg.
Autobusy Volvo

Volvo Bus produkuje autobusy miejskie z wydajnym i przyjaznym dla środowiska silnikiem oraz autobusy turystyczne. Inżynierowie konstruują zaawansowane technologicznie autobusy w zakresie bezpieczeństwa, komfortu. Na przykład, autobusy miejskie produkowane tylko z silnikiem hybrydowym, które oszczędzają do 50% paliwa. Autobusy turystyczne wyposażone w silnik EURO6 oraz skrzynie biegów Volvo I-Shift, co sprawia, ze ruch jest ekonomiczny i wygodny.
Firma jest liderem w nowej koncepcji organizacji transportu miejskiego Bus Rapid Transit. W autobusach miejskich często używa się napęd hybrydowy, silniki elektryczne oraz silniki metanowe.