
Iveco - (skrót od: Industrial Vehicles Corporation, często pisana jako Iveco) jest włoskim przedsiębiorstwem o zasięgu ogólnoświatowym z siedzibą w Turynie, kontrolowanym przez koncern Fiat, specjalizującym się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Koncern Iveco powstał w 1975 roku z połączenia działów produkcji samochodów ciężarowych kilku przedsiębiorstw: Fiat Veicoli Industriali (produkcja ciężarówek od 1903 r.), Lancia Veicoli Industriali (od 1911r.), OM (Włochy, od 1907 r.), Unic (Francja, od 1905 r.) i Magirus-Deutz AG (KHD, Niemcy, od 1904 r.). Najpopularniejszym modelem firmy jest produkowany od drugiej połowy lat 70. Iveco Daily o masie całkowitej od 2,9 do 4,9 ton. Podczas swojego istnienia Iveco projektuje, produkuje i wprowadza na rynek pełną gamę lekkich, średnich i ciężkich pojazdów użytkowych, autobusów miejskich i międzymiastowych oraz pojazdów specjalnych stosowanych w pożarnictwie, obronie cywilnej i służbach porządkowych. Na dzień dzisiejszy Iveco – międzynarodowa korporacja gdzie produkcja odbywa się w 49 zakładach produkcyjnych w 19 krajach na całym świecie. W Europie pojazdy tej marki są produkowane we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Ukrainie. Do października 1997 działał zakład w Langley (Wielka Brytania). Poza Europą, spółka działa na terenie Chin, Rosji, Turcji, Australii, Argentyny, Brazylii i Republiki Południowej Afryki. Pojazdy Iveco były lub są ciągle montowane w Wenezueli, Maroku, Libii, Tunezji, Egipcie, Etiopii i Wietnamie. Firma jest właściecielem marek Iveco, Iveco Motors, Iveco Magirus, Astra, Seddon Atkinson, Irisbus.
Modele Iveco
W czołówce wśród samochodów ciężarowych od 1984 r. stoi ciągnik TurboStar, który zdobył popularność we Włoszech. Pod koniec lat 80 został wznowiony wzór, silniki, skrzynia biegów zamieniona na Daily.
W 1990 r. wychodzi nowa seria samochodów ciężarowych EURO: EuroCargo, EuroTech, EuroTrakker i EuroStar.
W 1998 r. powyższe medele zostały wyposażone w silniki Cursor 8 i Cursor 10 z nowoczesną technologią wtrysku common rail.
Poszerzając produkcje, Iveco w 1996 r. nabywa Carniva S.A.
W 2003 r. wyszedł nowy samochód ciężarowy Stralis z kabiną Active Space. Wkrótce ukazał się na rynku nowy Trakker.
Świadomi wyzwaniam ekologicznym, w 2010 r. Iveco przedstawia nowy Ecostralis, którego celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Według tej zasady wychodzą nowe modele Daily i Stralis.
Iveco – samochody użytkowe oraz ciężarowe (Iveco commercial and industrial vehicle), produkuje lekkie, średnie i ciężkie pojazdy użytkowe do transportu dalekobieżnego, regionalnego. Masa całkowita pojazdów od 2,8 do 44 ton. Samochody ciężarowe wyposażone w silniki gazowe z napędem hybrydowym i elektrycznym.


- DAILY - lekki samochod ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 2,8 – 7,0 ton. Idealnie przystosowany do miejskich warunków, dzięki wydajności i sprawności.
- EUROCARGO- samochód ciężarowy o masie całkowitej 6-19 ton. Wyposażony w silnik Tector.
- STRALIS – ciężki samochód ciężarowy.
- TRAKKER – ciągnik do użytku w terenie, budownictwie i rolnictwie.


Pomimo tego Iveco zajmuje wiodące miejsce na rynku w produkcji pojazdów specjalnych wspólnie z producentem pojazdów specjalnych stosowanych w pożarnictwie - Magirus.
Iveco Astra od 65 lat zajmuje się produkcją maszyn i komponentów budowlanych. Samochody ciężarowe specjalnie przystosowane do prac w kamieniołomach. Na rynku dostępne następne modele:




- HD9 – samochód ciężarowy, w wersjach z dwoma, trzema, czterema osiami, wyposażony w silnik Cursor. Ergonomia dla kierowcy.
- HHD9 – zaprojektowany do prac ciężkich. Masa całkowita 50 ton, zmodyfikowany z napędem 6x6 , 63 tony i napędem 8x6. Samochody wyposażone w silniki Cursor 13.
- ADT – ciężarówka z napędem na wszystkie koła, zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach: budowie, kamieniołomach. Ten model wyposażony w silnik Cursor 13, i wzmocnionym podwoziem.
- RD – pojazd o dość prostej konstrukcji, z napędem 4x2 o masie całkowitej od 28 do 50 ton. Samochód ciężarowy zaprojektowany do pracy w kamieniołomach i przewozu minerałów. Ciężarówka ma niskie koszty eksploatacji i łatwość w obsłudze.
Iveco Defence Vehicles – specjalizuje się w produkcji pojazdów stosowanych w obronie cywilnej i służbach porządkowych. Samochody mogą być wykonane w wersji opancerzonej.
Autobusy Iveco (Irisbus)
Do 2013 r. produkcja autobusów odbywała się za pośrednictwem firmy Irisbus.




Linia modeli Ducato, Daily przedstawia autobusy miejskie, które pojawiły się na początku 1980 r., wychodzą zmodernizowane modele. Europolis ( produkcja 1996-2010 r., w wersji diesla, elektrycznej i hybrydowej), Citelis, Crealis (produkcja zaczęła się w 2008 r.). Do niektórych krajów europejskich Iveco dostarcza swoje trolejbusy.




Aktualna oferta autobusów turystycznych to: Iveco Daily, Midys, Récréo ( autobus szkolny z silnikiem Tector), Crossway ( z silnikiem Cursor), modyfikacja niskopodłogowa – Crossway LE, Arway ( pierwszy autobus, który odpowiada standardom ekologicznym Euro4, wyszedł w 2005 r.), Evadys ( produkowany we frańcuskim zakładzie Iveco od 2005 r. ), autobusy klasy GT (Grand Tourisme) Domino ( produkowany we Włoszech od 2007 r.) oraz Magelys ( 2007 r., który w roku 2008 otrzymał miano „autobus roku"). Autobusy wyposażone w silnik HI-eSCR klasy Euro6, które mają niskie koszty eksploatacji.



Generatory Iveco Motors:
Dostępne 7 modyfikacji silników diesla Iveco Motors:
- G-Drive Diesel
- Genset Diesel
- Genset Gas
- Genset Marine
- Genset Soundproofed
- Special Generating Sets