
Przy wyborze kampera nabywcy zwracają uwagę na szereg różnych aspektów. Dla jednych liczyć się będzie przede wszystkim przestronne wnętrze, które zapewni komfort podróżowania. Inni będą z kolei zwracać uwagę na parametry techniczne, czyli np. pojemność silnika i wyliczenia dotyczące spalania paliwa. Jednak prawda jest taka, że tylko nieliczne osoby zwrócą uwagę na pozornie mniej istotny aspekt, czyli masę kampera. Niestety, ten błąd może w przyszłości okazać się naprawdę kosztowny. Co więc warto wiedzieć o tym zagadnieniu? Ile waży kamper i jak należy rozumieć jego DMC, czyli dopuszczalną masę całkowitą?
Spis treści:
- Ile waży kamper i o czym należy pamiętać?
- Dlaczego DMC kampera może powodować problemy?
- DMC kampera – jak uniknąć przekroczenia dopuszczalnego limitu?
- Podsumowanie
Ile waży kamper i o czym należy pamiętać?
Przy omawianiu tego zagadnienia należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. W czasie ustalania DMC kampera trzeba uwzględnić przede wszystkim masę własną pojazdu. Jest to masa samego pojazdu wraz ze wszystkimi niezbędnymi częściami oraz instalacjami, od których zależy jego prawidłowe działanie.
Jeśli chodzi o masę własną pojazdu, jest ona mocno zróżnicowana. W niektórych modelach masa własna kampera wynosi około 2300-2500 kilogramów. Natomiast inne modele mogą ważyć nawet 3 tony. Dla porównania – niektóre samochody dostawcze ważą „zaledwie” 1500 kg. Toteż przy zakupie kampera należy koniecznie sprawdzić ten parametr.
Do masy własnej kampera należy również doliczyć inne obciążenie. Wynika ono np. z napełnienia zbiorników na wodę, butli gazowych oraz zabrania określonego bagażu. Do tego dochodzi także kwestia wagi samego kierowcy oraz wszystkich pasażerów.
Dlaczego DMC kampera może powodować problemy?
Przy uwzględnieniu wszystkich wymienionych wyżej obciążeń można dojść do prostego wniosku. Otóż w wielu przypadkach dopuszczalna masa całkowita kampera łatwo przekroczy próg 3500 kg. Niestety, przekroczenie tej masy staje się bardzo poważnym problemem.
Wynika to oczywiście z obowiązujących przepisów prawa. W Polsce posiadacze prawa jazdy kat. B mogą legalnie prowadzić tylko pojazdy, których DMC nie przekracza 3,5 tony. Tutaj docieramy więc do sedna problemu. Wybór kampera o dużej masie własnej sprawi, że przy załadowaniu pojazdu kierowca może łatwo przekroczyć 3,5 tony DMC. Wówczas dany pojazd może być kierowany tylko przez posiadacza prawa jazdy kategorii C.
W razie wszelkich wątpliwości dotyczących obecnej masy kampera warto udać się z załadowanym pojazdem na stację kontroli pojazdów. Dzięki temu kierowca będzie mógł szybko sprawdzić, czy jego kamper mieści się w ustalonych ramach.
DMC kampera – jak uniknąć przekroczenia dopuszczalnego limitu?
Wielbiciele caravaningu często krytykują przepisy obowiązujące w Polsce. Jednak nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały one ulec zmianie. Dlatego kierowcy muszą się po prostu do nich dostosować. W jaki sposób można to zrobić?
Pierwszym krokiem będzie wybór kampera o stosunkowo niskiej masie własnej. Dzięki temu jego nabywca zyska więcej swobody przy załadunku. Na szczęście znalezienie takiego pojazdu nie powinno być zbyt trudne. Obecnie kampery na sprzedaż można spotkać w wielu komisach oraz salonach na terenie Polski. Co jasne, najczęściej są to pojazdy sprowadzone z krajów Europy Zachodniej. Używane kampery z Holandii lub Niemiec często przeżywają nad Wisłą swoją drugą młodość. Aby więc taki zakup był udany, warto celować w modele o niskiej masie własnej.
Drugą kwestią będzie dokładne planowanie załadunku. Tutaj nie ma mowy o znalezieniu jednego uniwersalnego sposobu. Kierowca musi więc znaleźć złoty środek pomiędzy zabraniem wszystkich niezbędnych akcesoriów oraz przestrzeganiem dopuszczalnej masy kampera. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, czasami można ograniczyć się do napełnienia zbiorników na wodę lub gaz tylko w połowie. Jest to dobra alternatywa w przypadku krótszych wyjazdów.
Ostatnia wskazówka jest przeznaczona dla osób, które są już właścicielami kamperów, ale często mają problemy z opisanym limitem masy. Takie osoby mogą zastanowić się nad dokonaniem kilku mechanicznych przeróbek kampera. Przykładem może być choćby wymiana ciężkich stalowych stelaży lub innych elementów na części wykonane z lżejszych materiałów. Oczywiście tutaj trzeba dokładnie zastanowić się nad opłacalnością takiej inwestycji. Jeżeli jednak dostępne kampery na sprzedaż nie spełniają wszystkich oczekiwań, mechaniczna przeróbka może być dobrą alternatywą.
Podsumowanie
Przemyślany wybór kampera pozwoli na uniknięcie wielu późniejszych problemów wynikających z limitu dotyczącego DMC. Warto więc znaleźć taki model, który spełni wszystkie oczekiwania nabywcy, ale jednocześnie będzie mieć stosunkowo niską masę własną. Dzięki temu późniejszy załadunek kampera nie będzie przysparzać tak wielu problemów. Oczywiście nie zawsze dostępne kampery na sprzedaż będą spełniać ustalone kryteria wagowe. Z tego względu kierowcy powinni również wziąć pod uwagę inne metody, czyli ograniczenie załadunku lub dokonanie mechanicznych przeróbek. Warto jednak dodać, że posiadacze prawa jazdy kategorii C nie muszą się tym martwić. Oni mogą bowiem prowadzić kampery o masie ponad 3,5 tony.