Autobusy


Rodzaj
Zobacz więcej:

Autobus – mechaniczny pojazd kołowy z niezależnym źródłem zasilania na pokładzie, przeznaczony do przewozu pasażerów .

Pomysł na zorganizowanie transportu publicznego został zrealizowany w Wielkiej Brytanii w Kembornie 1801 w roku. Pierwszy autobus został stworzony na ciągu parowym przez Ryszarda Trewetyka i nadawał się do przewozu ośmiu pasażerów. Co dziwne, dalszy los autobusów jest związany z rozwojem silników elektrycznych. Tak więc w roku 1886 był puszczony pierwszy autobus na ciągu elektrycznym w Londynie, a w roku 1901 – w Rosji. Wraz z rozwojem budowy samochodów na podstawie silników spalinowych pojawia się i analogiczny autobus. On został zbudowany w fabryce Benz i mógł pomieścić 8 pasażerów.

Autobusy można klasyfikować według ich przeznaczenia, które właśnie decyduje o konstrukcji jaką będzie miał dany autobus.

Większość świętowego parku autobusów stawiają miejskie autobusy. Przeznaczone są do przewozu pasażerów na trasach z częstymi przystankami. Takie pojazdy powinny być odporne na zużycie, przestronne, z szerokimi drzwiami, z dużymi placami powierzchni ,a także wyposażone w poręcze. Takie autobusy mogą pomieścić do 300 osób. Większość miejskich autobusów to składowe autobusy, które są zbudowane z podstawowej karoserii i jednego lub dwóch profili z elastycznymi połączeniami pomiędzy nimi. Autobusy miejskie są zazwyczaj wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i mają wzmocnione hamulce. Szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo i komfort podczas wysiadania i wsiadania pasażerów. Na przykład, automatyczna blokada drzwi zapobiegająca zatrzaśnięciu się pasażerów oraz wysuwane rampy i dodatkowe wzmocnione poręcze do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podmiejskie autobusy są nieco inne od miejskich. Nie mają dodatkowych sekcji, mogą mieć węższe drzwi, natychmiast liczba miejsc do siedzenia może być zwiększona. Jak i miejskie, podmiejskie autobusy mogą być niskopodłogowe. Jednak w odróżnieniu od miejskich autobusów, podmiejskie robią mniej przystanków i nie mają miejsc akumulacji wewnątrz salonu.

Międzymiastowe autobusy są przeznaczone do przewozu pasażerów na długie odległości. Biorąc pod uwagę, że przystanki mogą być robione nie rzadziej niż co cztery godziny, autobusy powinny być wyposażone w wygodne miejsca sypialne, system bezpieczeństwa, wentylację, toaletę, objętościowy bagaznik a czasami posiadać mini kuchenkę. Pojemność takich autobusów wynosi do 100 osób (w przypadku autobusów z podwójnym pokładem).

Inne kategorie w funkcjonalności to wydajność, bezpieczeństwio, tak czy inaczej będzie podlegać trzem lub nawet dwóm głównym wymienionym powyżej. Na przykład peronne autobusy przeznaczone są do przewozu pasażerów do samolotu. Jednakże konstrukcją przypominają miejskie autobusy z nieco zmodyfikowaną kabiną. Czasem nawet, takie autobusy są bezzałogowe. Zamiast kierowcy, ze względu na łatwość trasy, pojazdem kieruje komputer za pomocą systemu satelitarnego.

Autobusy szkolne - to seryjne autobusy o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa, mające pasy, urządzenia sygnalizacji świetlnej. Najczęściej wybierane do tego celu modele autobusów międzymiastowych.

Ponadto, projektuje się autobusy o specjalnym przeznaczeniu: terenowe, kopalniane, pocztowe. Ich konstrukcja zależy od masy i obciążenia.

Jak i w ciągniku najważniejszymi elementami autobusu jest silnik i transmisja. Silnikiem lub źródłem zasilania autobusu może być akumulator, bateria superkondesatorna, olej napędowy, gazowe silniki spalinowe, ogniwa paliwowe, zewnętrzny kontakt. Najbardziej razpowszechnione są silniki wysokoprężne. W starych autobusach stosowane są silniki benzynowe. Nowoczesne autobusy są przeznaczone do pracy z zasilaniem mieszanym.

Ważną rolę w rozwoju publicznego transportu autobusowego odgrywa ekologiczna regulacja środowiska i dotacje rządowe. Tak więc, z zaostrzeniem norm emisji dla zamkniętych obszarów miejskich, w autobusy zostały zamontowane silniki elektryczne. Dotacje państwowe lub rządowe, pomogają obniżyć koszty eksploatacji autobusów i przyjęcia bardziej przyjaznych dla środowiska technologii.

Produkcją autobusów zajmują się z zasady, producenci samochodów ciężarowych i ciągników. Wśród najbardziej znanych marek można wymienić Mercedes-Benz, Volvo, Scania, MAN-Neoplan.

Czytaj