Autobus to mechaniczny pojazd kołowy z niezależnym źródłem zasilania, wykorzystywany do transportu osób. Autobusy można spotkać na drogach każdego miasta, jak również na autostradach. Są one jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie pasażerskim. W przeciągu ostatnich 20 lat nastąpił znaczny rozwój technologii w nich wykorzystywanych.
Autobusy - typy / podział
Ze względu na typ podróży różnią się konstrukcją i układem siedzeń. Wśród autobusów wyróżniamy:
- miejskie - stworzone z myślą o przewozie dużej ilości osób na krótkim dystansie. Autobusy te różnią się między sobą dodatkowo długością oraz ilością drzwi, jednak najpopularniejszy układ to 2 pary drzwi na człon (w tym przednie mniejsze). Do tego rodzaju zaliczają się następujące modele: Solaris Urbino 12 i 18, Man Lions City i Mercedes Citaro.
- podmiejskie - stworzone aby zapewnić wyższy komfort jazdy na dłuższych trasach niż w przypadku ich miejskich odpowiedników. Nowsze modele zazwyczaj składają się z niewielkiej sekcji niskopodłogowej umożliwiającej podróż osobą z niepełnosprawnościami i pozostałej wyskopodłogowej części. Do tej rodziny należą: Setra S 418, Volvo 8900 i Man Lions Regio.
- turystyczne - cechują się najwyższym komfortem jazdy. Są przystosowane do pokonywania długich tras i najczęściej wykorzystywane są przez biura podróży i przewoźników długotystansowych. Do nich zaliczają się m.in: Neoplan Skyliner, Man Lions Coach i Mercedes Turismu.
- minibusy - najczęściej spotykane są na wsiach i mniejszych miastach. Ich mniejszy rozmiar wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji i zakupu. Wśród nich znajdują się: Mercedes Tourline, Volkswagen Crafter i Man TGE Intercity.
Popularni producenci to: Mercedes-Benz, Volvo, Setra, Volkswagen i Ford.
Autobusy - zalety, technologie
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiła rewolucja w metodach zasilania i konstrukcji. Standardem wśród autobusów miejskich stała się niska podłoga. Coraz popularniejsze stają się raki na rowery montowane z tyłu autobusu. Jednak najistotniejsze są nowe metody napędzania. Producenci coraz częściej stawiają na elektryczne, a także wodorowe pojazdy. Najistotniejszą zaletą ich jest brak potrzeby budowy nowej infrastruktury oraz możliwość dogodnego wybrania objazdu co w przypadku pojazdów szynowych jest niemożliwe.